Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Katarzyna Karaś 27.06.2014

UE podpisze w piątek umowę z Ukrainą. Eksperci: to duża szansa dla tego kraju

Na piątkowym szczycie Unii Europejskiej w Brukseli zostanie podpisana gospodarcza część umowy stowarzyszeniowej UE z Ukrainą, dotycząca przede wszystkim utworzenia strefy wolnego handlu.
UE podpisze w piątek umowę z Ukrainą. Eksperci: to duża szansa dla tego krajusxc.hu

Jak podkreślił Tomasz Piechal z portalu Eastbook.com, ukraińskie przedsiębiorstwa będą musiały dostosować się do standardów unijnych. I choć to duże wyzwanie, to Ukraina dostaje szansę na rozwój państwa i zbliżenie z Zachodem. - Otwarcie rynków europejskich, podnoszenie standardów produktów, to wszystko jest korzystne dla Ukrainy - zaznaczył. Przyznał przy tym, że wiąże się to z czasowymi trudnościami dla państwa ukraińskiego czy tamtejszych firm.
- Umowa stowarzyszeniowa daje Ukrainie unikalną możliwość uzyskania oficjalnego uznania jej europejskiego wyboru i stwarza realną szansę skonsolidowania wysiłków społeczeństwa zmierzających do tego, by kraj mógł zmienić strukturę swojej gospodarki i stać się pełnoprawnym członkiem europejskiej społeczności - powiedział ekspert kijowskiego Centrum im. Razumkowa Wasyl Jurczyszyn.
Ekspert wskazał, że rynki krajów poradzieckiej Wspólnoty Niepodległych Państw (WNP) będą obecnie dla Ukrainy w znacznym stopniu zamknięte, ale ponieważ są one mało konkurencyjne, orientacja na nie mogłaby tylko "zakonserwować obecną strukturę ekonomiczną Ukrainy i w istocie peryferyjność kraju".
Kryzys na Ukrainie - serwis specjalny >>>
Tymczasem - według niego - umowa z UE stworzy możliwość wyjścia Ukrainy na nowe rynki m.in. poprzez harmonizację standardów i dostosowanie się ukraińskich producentów do europejskich wymogów jakości produkcji. Dostęp do rynków europejskich będzie zaś oznaczać jednocześnie dostęp do rynków światowych. - To dla Ukrainy niewątpliwie ogromna szansa poprawienia swojej struktury ekonomicznej, a wraz z tym dobrobytu obywateli. Myślę, że Ukraina generalnie zyska - ocenił Jurczyszyn.
Przyznał, że cały szereg dziedzin gospodarki ukraińskiej wymaga przebudowy i zmiany charakteru produkcji. Dodał, że poważnymi zadaniami stojącymi przed Ukrainą są także demonopolizacja i walka z korupcją. - Nie sądzę, żeby nastąpiła tu natychmiastowa poprawa, ale umowa z UE powinna zwiększyć przejrzystość działań ukraińskich władz - oznajmił Jurczyszyn.
Zdaniem Adama Eberhardta z Ośrodka Studiów Wschodnich, realizacja umowy, czyli przeprowadzenie odpowiednich reform, nie będzie łatwe w sytuacji, gdy Ukraina doświadcza agresywnej polityki ze strony Kremla. W ocenie eksperta, na tym etapie konfliktu z Rosją, Ukraina nie będzie dysponowała możliwością wprowadzania w życie umowy stowarzyszeniowej.
Pierwsza, polityczna część umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina została podpisana w marcu. Miał to być sygnał wsparcia dla tego kraju i tymczasowych władz w Kijowie w czasie zaostrzających się napięć z Rosją oraz kryzysu politycznego. Unia zobowiązała się jednocześnie do podpisania drugiej części porozumienia, dotyczącej przede wszystkim utworzenia strefy wolnego handlu, po ukraińskich wyborach prezydenckich, które odbyły się 25 maja.
Także 27 czerwca umowy stowarzyszeniowe z Unią podpiszą Gruzja i Mołdawia.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
IAR, PAP, kk

''