Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Katarzyna Karaś 27.06.2014

Umowa UE-Ukraina podpisana. Kreml: Rosja może wystąpić w obronie swojego rynku

- Stowarzyszenie Ukrainy, Mołdawii i Gruzji z Unią Europejską, to ich suwerenne prawo, jednak Rosja podejmie kroki w wypadku negatywnego wpływu tych umów na jej rynek - oświadczył rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.
Szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso (lewa), premier Wielkiej Brytanii David Cameron (w środku) i szef Rady Europejskiej Herman Van Rompuy (prawa_ podczas piątkowego szczytu UESzef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso (lewa), premier Wielkiej Brytanii David Cameron (w środku) i szef Rady Europejskiej Herman Van Rompuy (prawa_ podczas piątkowego szczytu UEPAP/EPA/OLIVIER HOSLET

Z kolei wiceminister spraw zagranicznych FR Aleksiej Mieszkow powiedział, że Moskwa dostrzega w umowach Ukrainy, Mołdawii i Gruzji z Unią Europejską "zagrożenia o charakterze czysto ekonomicznym".

- Dlatego potrzebny jest szczegółowy, techniczny, ekspercki dialog na temat tego, jak uniknąć pogorszenia klimatu gospodarczego w stosunkach rosyjsko-ukraińskich w związku z podpisaniem tych dokumentów i jakie kroki strony powinny podjąć - ocenił.
Wiceszef dyplomacji Rosji wyraził nadzieję, że planowane konsultacje eksperckie i rozmowy ministerialne na temat problemów związanych z podpisaniem porozumienia o stowarzyszeniu Ukrainy z UE "staną się krokiem w kierunku wzajemnego zrozumienia, którego dotąd nie było". - Jak na razie realnej chęci wsłuchania się w rosyjskie obawy nie widzimy - dodał.
W czwartek szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso zapowiedział, że 11 lipca w Brukseli odbędą się trójstronne rozmowy polityczne między Unią Europejską, Ukrainą a Rosją o konsekwencjach wdrażania umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina.
Ukraina, Gruzja i Mołdawia podpisały umowy

W piątek na marginesie unijnego szczytu w Brukseli podpisano umowy stowarzyszeniowe z Mołdawią i Gruzją oraz część handlową porozumienia z Ukrainą.

- Jest to wyraz uznania ze strony Wspólnoty dla znaczącego postępu dokonanego przez te kraje w ciągu ostatnich lat oraz ich ogromnej politycznej determinacji do zbliżenia z UE. Dla Unii to ważne zobowiązanie, aby towarzyszyć i pomagać Mołdawii, Gruzji i Ukrainie na każdym kroku transformacji w stabilne i dobrze prosperujące demokracje - wyjaśnił Barroso.
- To nie są umowy, jak każda inna. To kroki milowe w historii naszych relacji i historii całej Europy - oświadczył szef Rady Europejskiej Herman Van Rompuy.
Porozumienie o wolnym handlu z Ukrainą (DCFTA), będące najważniejszą częścią umowy stowarzyszeniowej, otworzy unijny rynek dla Ukrainy poprzez stopniowe znoszenie ceł i kwot oraz poprzez harmonizację prawa i norm w różnych sektorach m.in. środków fitosanitarnych. Ukraina i UE wyeliminują odpowiednio 99,1 i 98,1 proc. ceł pod względem wartości handlu.
x-news.pl, ENEX
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

IAR, PAP, kk

''