Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Klaudia Hatała 29.08.2014

Dobra wiadomość dla pacjentów, którzy leczą się za granicą. Sejm przyjął ustawę transgraniczną

Sejm przyjął ustawę, która umożliwia zwrot kosztów leczenia w krajach Unii Europejskiej. Za uchwaleniem było 433 posłów, nikt nie głosował przeciw.
Dobra wiadomość dla pacjentów, którzy leczą się za granicą. Sejm przyjął ustawę transgranicznąGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Przewodniczący komisji zdrowia Tomasz Latos tłumaczył, że ustawa jest potrzebna, ale są w niej duże ograniczenia (IAR)
  • Z kolei poseł PO Jarosław Katulski podkreślił, że ustawa dostosowuje polskie prawo do unijnej dyrektywy i jest korzystna dla pacjentów (IAR)
  • Sławomir Neumann o ustawie transgranicznej: nie jestem jej entuzjastą (IAR)
Czytaj także

Czterech posłów PIS wstrzymało się od głosu, w tym Tomasz Latos. Przewodniczący komisji zdrowia tłumaczył IAR, że ustawa jest potrzebna, ale są w niej duże ograniczenia dotyczące między innymi limitu zwrotu kosztów leczenia w ciągu roku.

Z kolei Jarosław Katulski z PO podkreślił, że ustawa dostosowuje polskie prawo do unijnej dyrektywy i jest korzystna dla pacjentów. Zdaniem posła ograniczenia finansowe są oczywiste. Zarówno wydatki na leczenie w Polce, jak i za granicą są limitowane budżetem NFZ.

Wiceminister zdrowia: Nie mieliśmy wyboru

Tymczasem Sławomir Neuman, wiceminister zdrowia powiedział, że główną troską rządu jest dbanie o polski system ochrony zdrowia, a nie czeski, niemiecki, szwedzki czy jakikolwiek inny. - Ustawę uchwaliliśmy, bo nie mieliśmy większego wyboru. Jest to prawo unijne - podkreślił Neumann.

Zdaniem wiceministra, pieniądze na realizację ustawy uszczuplą różne procedury medyczne, bo część środków będzie musiała być transferowana za granicę. Ale nie to jest jego zdaniem największym problemem. Neumann uważa, że nowe przepisy umożliwią bogatszym leczenie z ominięciem kolejki w kraju, w której będą stać biedniejsi i mniej mobilni. Jak mówi - jest to taki mniej sprawiedliwy wymiar ustawy.

Rachunek podstawą do zwrotu kosztów

Nowe przepisy zakładają, że pacjent, który leczył się w innym państwie UE, aby otrzymać zwrot poniesionych kosztów, musi się zwrócić z wnioskiem do oddziału wojewódzkiego NFZ. Podstawą do zwrotu ma być rachunek wystawiony przez zagraniczną lecznicę.

W niektórych przypadkach zwrot kosztów będzie wymagał uprzedniej zgody NFZ. Szczegółowy wykaz tych świadczeń znajdzie się w rozporządzeniu ministra zdrowia.

Ustawa trafi teraz do Senatu. Nowe przepisy mają wejść w życie po 14 dniach od ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

IAR,kh