Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Katarzyna Karaś 31.08.2014

Tusk szefem RE. "UE nie boi się podejmować niewygodnych dla Rosji decyzji"

Zdaniem dr Agnieszki Łady z Instytutu Spraw Publicznych, wybór polskiego premiera na przewodniczącego Rady Europejskiej w kontekście kryzysu ukraińsko-rosyjskiego ma znaczenie symboliczne.
Premier RP Donald Tusk i przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van RompuyPremier RP Donald Tusk i przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy PAP/Radek Pietruszka

W jej opinii nie jest to wybór, który w Moskwie jest dobrze widziany. Jednak pokazuje on, że Unia Europejska nie boi się podejmować niewygodnych dla Federacji Rosyjskiej decyzji.
Donald Tusk został w sobotę wybrany na szefa Rady Europejskiej. W swoim pierwszym wystąpieniu deklarował budowanie kompromisów, wychodzenie naprzeciwko trosk Wielkiej Brytanii, a także działania pozwalające łączyć dyscyplinę fiskalną i wzrost.
x-news.pl, EU ECS

Tego samego dnia na szczycie Unii Europejskiej wybrano także nową szefową unijnej dyplomacji. Została nią Włoszka Federica Mogherini, o której się mówi, że ma miękkie stanowisko w kwestii relacji z Rosją.
Jak wyjaśniła dr Łada, mimo różnicy poglądów, Tusk i Mogherini to dobra para. Według niej, oboje są świadomi różnic w UE w kwestii Rosji i będą musieli się dogadywać ponad tymi podziałami.
- Wiele będzie też zależało od Rosji - dodała ekspertka. Prezydent Rosji Władimir Putin nie chciał dzwonić do [obecnego szefa RE] Hermana van Rompuya ani do [obecnej szefowej unijnej dyplomacji] Catherine Ashton tylko do kanclerz Niemiec Angeli Merkel i nie można się spodziewać, że teraz będzie inaczej - oceniła Łada.
Szef Rady Europejskiej. Kompetencje i zadania>>>

Donald Tusk obejmie stanowisko 1 grudnia. Do tego czasu funkcję przewodniczącego Rady Europejskiej będzie sprawował zasiadający w tym fotelu przez dwie 2,5-letnie kadencje Belg Herman Van Rompuy.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

IAR, kk