Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Katarzyna Karaś 29.09.2014

Premier Ewa Kopacz spotkała się z żonami górników z kopalni Kazimierz-Juliusz

Kobiety wyjaśniły, że przyjechały do Warszawy, by podziękować szefowej rządu "za osobiste zaangażowanie i wsparcie w ich sprawie"
Premier Ewa Kopacz spotkała się z żonami górników z kopalni Kazimierz-Juliusz z SosnowcaPremier Ewa Kopacz spotkała się z żonami górników z kopalni Kazimierz-Juliusz z SosnowcaPAP/Radek Pietruszka
Posłuchaj
  • Katarzyna Dudek, jedna z uczestniczek spotkania z premier Ewą Kopacz, dziękowała za to, że przedstawiciele rządu pomogli w wypracowaniu porozumienia dotyczącego dalszych losów kopalni Kazimierz-Juliusz oraz możliwości wykupu mieszkań zakładowych (IAR)
Czytaj także

- Za to, że pomogła nam załatwić podstawowe kwestie związane z bezpieczeństwem naszej egzystencji - powiedziała jedna z kilku pań, które wzięły udział w spotkaniu z Ewą Kopacz w kancelarii premiera. - Groziło nam bowiem nie tylko widmo bezrobocia, ale też bezdomności. Cieszymy się, że pani premier osobiście pochyliła głowę nad naszymi problemami - dodała inna.

Od środy część górników kopalni Kazimierz-Juliusz z Sosnowca protestowała pod ziemią domagając się m.in. wypłaty zaległych wynagrodzeń. W niedzielę nad ranem, po ponad 11 godzinach prowadzonych w Katowicach negocjacji z udziałem przedstawicieli rządu, pracodawców i związków zawodowych, podpisano porozumienie . W poniedziałek kopalnia wznowiła pracę.
x-news.pl, TVP
Kopalnia będzie fedrowała dalej, a pracownicy dostali gwarancję zatrudnienie w strukturach Katowickiego Holdingu Węglowego (KHW). Do 15 listopada mają zostać uregulowane wszystkie zaległe zobowiązania. Strona społeczna uzyskała też zapewnienie, że mieszkania zakładowe górników nie są zagrożone.
Zakład zostanie przejęty przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń (SRK), który stopniowo wygasi jej działalność. Przejęcie kopalni przez SRK musi być poprzedzone nowelizacją ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego. Projekt nowelizacji ma trafić do Sejmu w przyszłym tygodniu, a potem w trybie pilnym ma być przyjęty przez parlament.
Wejście w życie zmian w ustawie umożliwi dofinansowanie SRK na ok. 100 mln zł i tym samym przejęcie sosnowieckiej kopalni. Dzięki tym środkom górnicy z Kazimierza-Juliusza mają otrzymać zaległe pensje i mieć zagwarantowaną możliwość kupna mieszkań zakładowych na preferencyjnych warunkach.
Kazimierz-Juliusz to spółka zależna KHW i ostatnia czynna kopalnia węgla kamiennego w Zagłębiu Dąbrowskim. Zarząd KHW chciał zakończyć eksploatację węgla z końcem września tłumacząc to wyczerpaniem się dostępnych złóż oraz narastaniem problemów związanych z opłacalnością i bezpieczeństwem resztkowego wydobycia.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

PAP, kk