Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Agnieszka Jaremczak 04.10.2014

Moskwa odetnie Europę od rosyjskiego gazu? Trwają prace nad projektem ustawy

Rosyjski deputowany chce karać kraje stosujące reeksport surowców energetycznych. Władimir Gutieniew przygotowuje projekt ustawy, która zobowiąże rosyjskie koncerny do odcięcia dostaw gazu lub ropy, do krajów "dłużników". Taki sam los miałby spotkać państwa odsprzedające paliwo odbiorcom zadłużonym wobec Rosji.
Rosja nie wyklucza wstrzymania dostaw gazu do EuropyRosja nie wyklucza wstrzymania dostaw gazu do EuropyGlowimages/East News

Zdaniem Gutieniewa, w ten sposób przywrócona zostanie sprawiedliwość w handlu surowcami energetycznymi. Rosyjski deputowany już wcześniej wystosował w tej sprawie zapytanie do kierownictwa Gazpromu. Chodziło przede wszystkim o rewers gazu dla Ukrainy. W odpowiedzi, wiceszef koncernu Aleksiej Miller poinformował, że "Polska, Węgry i Słowacja wyeksportowały na Ukrainę ponad 1 miliard 700 milionów metrów sześciennych błękitnego paliwa".

Wiceprezes Gazpromu zauważył, że jego firma nie ma technicznych możliwości, aby zapobiegać takiemu procesowi. Dodał też, że obowiązujące kontrakty z państwami Unii Europejskiej nie zabraniają reeksportu.
Wcześniej rzecznik Gazpromu Siergiej Kuprianow powiedział Polskiemu Radiu, że jego firma nie stosuje żadnych restrykcji wobec Polski i innych krajów za rewers na Ukrainę. Rosyjskie media odnotowały również, że od 1 października obowiązuje umowa między Kijowem a norweskim koncernem Statoil, na dostawę 4 miliardów metrów sześciennych gazu rocznie.

Ukraina kupuje gaz w Norwegii. To krok do bezpieczeństwa energetycznego>>>

Rozmowy trójstronne, w którym brali udział przedstawiciele Rosji, Unii oraz Ukrainy utknęły w martwym punkcie i nie wiadomo, kiedy zostaną wznowione.

Unijny komisarz ds. energii Gunther Oettinger zaproponował projekt tymczasowego porozumienia, które zakłada, że Ukraina do końca października zapłaci Gazpromowi 2 miliardy euro za dotychczas dostarczony gaz. Gazprom zaś sprzeda Ukrainie co najmniej 5 miliardów metrów sześciennych surowca, przy założeniu, że Kijów zapłaci za te dostawy z góry po 385 dolarów za tysiąc metrów sześciennych.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

IAR/asop

''