Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Tomasz Owsiński 07.10.2014

Hiszpania: pielęgniarka zarażona ebolą. KE żąda wyjaśnień

Hiszpańska pielęgniarka, u której stwierdzono zarażenie wirusem Ebola, jest w stabilnym stanie. Od północy przebywa na oddziale zakaźnym szpitala Carlosa III w Madrycie.
Karetka przewozi pielęgniarkę zarażoną eboląKaretka przewozi pielęgniarkę zarażoną eboląPAP/EPA/ALBERTO MARTIN

Kobieta tam właśnie pracowała i opiekowała się chorym na gorączkę krwotoczną misjonarzem. Jest pierwszą na świecie osobą, która zaraziła się tą chorobą poza Afryką.

Pielęgniarka miała dwukrotnie kontakt z misjonarzem. Ministerstwo Zdrowia analizuje każdą minutę spędzoną z chorym, bo chce ustalić, kiedy doszło do zarażenia. Poddano też obserwacji osoby, które miały kontakt z zarażoną. Jak obliczono, odkąd pielęgniarka zgłosiła się do szpitala na badanie, miała kontakt z 20 pracownikami, wcześniej - co najmniej z 30 innymi osobami.

72-godzinną kwarantannę rozpoczął jej mąż. Pierwszy test wykazał, że jest zdrowy. Badaniom poddano też pielęgniarkę z tego samego szpitala, która od wczoraj ma gorączkę.

Wyjaśnień dotyczących niedociągnięć w systemie ochrony zdrowia zażądała od Hiszpanii Komisja Europejska. Jutro w Brukseli na nadzwyczajnym posiedzeniu zbierze się Komitet Bezpieczeństwa Zdrowotnego. Tematem będzie zagrożenie wirusem Ebola.

List KE

Unia Europejska domaga się od Hiszpanii wyjaśnień w sprawie zarażenia wirusem Ebola w madryckim szpitalu.

Komisja Europejska wystosowała list do hiszpańskiej minister zdrowia, w którym żąda wyjaśnień, jak mogło dojść do zakażenia, mimo podjętych wszelkich środków bezpieczeństwa - poinformował rzecznik.

Od sierpnia przewieziono z Afryki do Hiszpanii dwóch misjonarzy zarażonych wirusem Ebola. Obaj zmarli. Zgodnie z przepisami, opiekujący się chorymi muszą potem przez 14 dni mierzyć sobie temperaturę. Pielęgniarka rano miała wysoką gorączkę i od razu zgłosiła się do szpitala. Tam dwukrotnie zbadano jej krew. Oba badania potwierdziły, że została zarażona. Opiekowała się duchownym tylko przez jeden dzień. Minister zdrowia Ana Mato powołała gabinet kryzysowy.

Szczegółowego zbadania przyczyn zarażenia zażądali Generalna Rada Pielęgniarska i politycy. Lekarze ze szpitala, w którym leżał misjonarz, zapewniają, że przestrzegali wszelkich środków bezpieczeństwa.

IAR, to

''