Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Filip Ciszewski 21.10.2014

NATO poderwało myśliwce do rosyjskiej maszyny. Incydent nad Bałtykiem

Myśliwce F-16 pełniące służbę nad krajami bałtyckimi poderwane do lotu po wykryciu rosyjskiego samolotu zwiadowczego przy granicy z Łotwą - podało łotewskie ministerstwo obrony.
Amerykański samolot F-16 Falcon.Amerykański samolot F-16 Falcon.Wikimedia Commons, Staff Sgt. Cherie A. Thurlby

Myśliwce NATO wystartowały, by przechwycić rosyjskiego Iła 20. Jak informują Łotysze, do podobnego incydentu doszło także dzień wcześniej. Wiadomo, że samolot Rosji nie naruszył przestrzeni powietrznej żadnego państwa należącego do sojuszu.

Pod koniec września "Financial Times" podliczył, że strzegące przestrzeni powietrznej państw bałtyckich myśliwce NATO startowały w bieżącym roku w trybie alarmowym z powodu zagrożenia granicy Litwy 68 razy, a zatem znacznie częściej niż kiedykolwiek od ponad 10 lat.
Łotwa odnotowała 150 "bliskich incydentów" czyli przypadków nadlatywania i ryzykanckiego manewrowania rosyjskich samolotów. Estonia podała, że jej przestrzeń powietrzna została w bieżącym roku naruszona przez rosyjskie samoloty pięć razy, podczas gdy przez poprzednie 8 lat łącznie siedem razy.

Do incydentu dochodzi w sytuacji, gdy na Bałtyku nie ustają działania szwedzkich sił, poszukujących na swoich wodach łodzi podwodnej, istnieją podejrzenia, że w służbie rosyjskiej. Estonia w ostatnim czasie zintensyfikowała patrole na swoich wodach. Na początku września Rosjanie porwali z terytorium tego kraju estońskiego oficera wywiadu. Zagrożeni działaniami Rosji czują się Litwini, którzy Bałtykiem transportują swój pływający terminal LNG do Kłajpedy. Zapewne w obawie przed Moskwą kilka dni temu kraje bałtyckie i nordyckie zdecydowały się współpracować w ramach NORDEFCO czyli Nordyckiej Współpracy Obronnej.

IAR, PAP, fc

''