Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Beata Krowicka 24.11.2014

Unieważnienie wyborów samorządowych? "To byłby groźny precedens"

W nocy z niedzieli na poniedziałek na stronie internetowej PKW pojawiły się szczegółowe wyniki wyborów we wszystkich województwach. Opóźnienia w liczeniu głosów sprawiły, że Bronisław Komorowski spotkał się z konstytucjonalistami na rozmowy o zmianach w prawie wyborczym.
Prezydent Bronisław Komorowski podczas spotkania z konstytucjonalistami w związku z opóźnieniem podania oficjalnych wyników wyborów samorządowychPrezydent Bronisław Komorowski podczas spotkania z konstytucjonalistami w związku z opóźnieniem podania oficjalnych wyników wyborów samorządowychJacek Turczyk/PAP
Galeria Posłuchaj
  • Co dalej z PKW i wynikami wyborów? - relacja Małgorzaty Naukowicz (IAR)
  • Konstytucjonalista Andrzej Zoll: partia rządząca, która przegrałaby wybory, mogłaby je unieważnić (IAR)
Czytaj także

PKW opublikowała w niedzielę w nocy obwieszczenie o zbiorczych wynikach wyborów samorządowych do rad. Na razie nie jest jednak znany rozkład głosów według komitetów wyborczych w skali kraju do rad gmin i powiatów. Na stronie PKW dostępne są obwieszczenia komisarzy wyborczych o wynikach wyborów na terenie 16 województw.

W skali kraju znane są jedynie wyniki wyborów do sejmików wojewódzkich. Najwięcej mandatów w skali kraju zdobyła PO - 179, wygrała w ośmiu województwach. PiS zdobył w sumie 171 mandatów, wygrał w sześciu sejmikach, a w dwóch zwyciężyło PSL, które w całym kraju zdobyło w sejmikach 157 mandatów.
16 listopada przeprowadzono wybory do 2477 rad gmin, 18 rad dzielnic Warszawy, do 314 rad powiatów i do 16 sejmików województw. Szczegółowe wyniki zostały opublikowane dopiero po tygodniu.

Prezydent rozmawiał o zmianach

Prezydent zakończył spotkanie z konstytucjonalistami. Bronisław Komorowski zaprosił do Pałacu Prezydenckiego obecnego i byłych prezesów Trybunału Konstytucyjnego. Wśród gości byli między innymi były szef PKW Ferdynand Rymarz oraz były prezes Trybunału Jerzy Stępień, a także obecny prezes TK Andrzej Rzepliński.
Z przewodniczącym PKW prezydent chce się spotkać we wtorek. W piątkowe popołudnie szef Państwowej Komisji Wyborczej Stefan Jaworski podał się do dymisji. Podobnie uczynił cały skład PKW w związku z zamieszaniem przy organizacji i liczeniu głosów oddanych w wyborach samorządowych.

TVP/x-news

Wybory samorządowe 2014. Serwis specjalny >>>
Rozmowy Bronisława Komorowskiego z konstytucjonalistami dotyczyły możliwych zmian w prawie wyborczym, a także pomysłów skrócenia kadencji władz samorządowych i rozpisania nowych wyborów. Sam prezydent kilkakrotnie zastrzegał, że nie można przeprowadzić ponownych wyborów samorządowych.

"Unieważnienie wyborów byłoby groźnym precedensem"

Konstytucjonaliści, którzy spotkali się z prezydentem, jednoznacznie sprzeciwili się pomysłowi forsowanemu przez PiS i SLD. Obie partie chcą skrócić rządy nowo wybranym władzom w regionach w związku z niejasnościami co do liczenia głosów. Były przewodniczący PKW i były prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Zoll uważa, że byłoby to niezgodne z ustawą zasadniczą, bo ta pozwala jedynie na skrócenie kadencji władzy wykonawczej.
Andrzej Zoll uważa, że unieważnienie wyborów na drodze ustawy stworzyłoby z kolei groźny precedens w głosowaniu do parlamentu. Partia, która je przegra, jeszcze zanim straci władzę, mogłaby uchwalić ustawę unieważniającą wybory.
Nieścisłości w wynikach

Powtórzenia wyborów domaga się między innymi Prawo i Sprawiedliwość. Według oficjalnych danych PKW, w wyborach do sejmików wojewódzkich w skali kraju najwięcej głosów zdobył PiS, ale najwięcej mandatów otrzymała Platforma Obywatelska. Wynika to z proporcjonalnej ordynacji wyborczej.
W rozkładzie procentowym na pierwszym miejscu znalazło się PiS z wynikiem 26,85 procent, druga była PO z poparciem na poziomie 26,36 procent. Trzecie było PSL z rezultatem 23,68 procent, a czwarte SLD z wynikiem 8,78 procent. Wyniki te różnią się od sondażu exit poll Ipsos dla największych telewizji. Tuż po wyborach ogłoszono, że PiS zdobył 31,5 procent, a PO 27,3 procent. Według tamtego badania PSL poparło 17 procent głosujących, a SLD 8,8 procent.

TVN24/x-news
Oficjalne wyniki PKW skrytykował Jarosław Kaczyński. Prezes PiS powiedział w niedzielę, że jego ugrupowanie uważa końcowe rezultaty za nieprawdziwe. Były premier ogłosił, że 13 grudnia zostanie zorganizowana demonstracja, w której będą mogli wziąć udział wszyscy zaniepokojeni zamieszaniem wokół wyborów samorządowych.

IAR, PAP, bk