Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Katarzyna Karaś 29.11.2014

Papież Franciszek w Turcji: Duch Święty dokonuje przemiany w wiernych

W drugim dniu wizyty w Turcji Ojciec Święty odprawił mszę w katedrze Świętego Ducha w Stambule dla przedstawicieli wspólnoty katolickiej tego kraju.
Papież Franciszek odprawił mszę w katedrze w StambulePapież Franciszek odprawił mszę w katedrze w StambulePAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO

- Całe dobro, do którego zdolny jest człowiek, możliwe jest wyłącznie pod wpływem Ducha Świętego. Dzięki niemu przełamujemy krąg naszego egoizmu, wychodzimy z naszych ograniczeń i podchodzimy do innych, aby ich spotkać, słuchać i pomagać im - powiedział podczas mszy papież.
Dodał, że dzięki Duchowi Świętemu wierzący odkrywają w sobie niezwykłą zdolność do przebaczania i miłowania tych, którzy ich nie kochają. - Kiedy wychodzimy poza konwencjonalne słówka i zwracamy się do braci z tą czułością, która rozpala serce, to z pewnością dotknął nas Duch Święty - podkreślił Franciszek.
Nawiązując do dążeń do jedności w Kościele, Franciszek zauważył, że nie oznacza ona jednolitości, ale różnorodność i wielość oraz bogactwo.
Papież wyraził przekonanie, że Kościół katolicki i inne Kościoły wezwane są do postawy otwartości, gotowości uczenia się i posłuszeństwa. Przestrzegał przed najwygodniejszą i najłatwiejszą jego zdaniem postawą, jaką jest trwanie na "statycznych i niezmiennych pozycjach", a także przed przesadnym przywiązaniem do własnych idei, ambicjami i próżnością. Powiedział, że mechanizmy obronne uniemożliwiają zrozumienie innych i otwarcie się na szczery dialog.
W liturgii uczestniczył ekumeniczny patriarcha Konstantynopola Bartłomiej i reprezentanci innych wyznań.
Symboliczny gest papieża
Ostatnim punktem sobotniego programu pobytu Franciszka w Stambule była wizyta w dzielnicy dawnego Konstantynopola Fanar, gdzie znajduje się siedziba patriarchy Bartłomieja.
Podczas modlitwy ekumenicznej w kościele świętego Jerzego przy siedzibie patriarchatu papież schylił się nisko przed patriarchą Bartłomiejem i poprosił go o błogosławieństwo dla niego i dla Kościoła rzymskiego. Bartłomiej pocałował go w głowę, kładąc na niej rękę.
Franciszek podziękował Bartłomiejowi za "braterską gościnność". Patriarcha w swym przemówieniu wyraził pragnienie odzyskania pełnej jedności obu Kościołów "w czasach trudnych dla ludzkości i dla świata".
W niedzielę w tym samym kościele patriarchalnym odbędą się z udziałem Franciszka i Bartłomieja uroczystości ku czci świętego Andrzeja.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
IAR, PAP, kk