Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Juliusz Urbanowicz 06.12.2014

Hollande rozmawiał z Putinem w Moskwie. O wojnie na Ukrainie. Ale nie o okrętach Mistral?

Prezydent Francji Francois Hollande spotkał się nieoczekiwanie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, aby rozmawiać o rozwiązaniu konfliktu ukraińskiego. Strona rosyjska twierdzi, że nie mówili o okrętach Mistral.
Prezydent Francji był pierwszym zachodnim politykiem, który zjawił się w Moskwie od wybuchu konfliktu ukraińskiego. Ani on, ani jego rosyjski odpowiednik nie sprawiali wrażenia, że rozmowa cokolwiek dałaPrezydent Francji był pierwszym zachodnim politykiem, który zjawił się w Moskwie od wybuchu konfliktu ukraińskiego. Ani on, ani jego rosyjski odpowiednik nie sprawiali wrażenia, że rozmowa cokolwiek dałaVASILY MAXIMOV / PAP/EPA.
Posłuchaj
  • W Moskwie spotkanie prezydentów Rosji i Francji - Włodzimierz Pac (IAR)
  • Putin po rozmowach z Hollande'em - Włodzimierz Pac (IAR)
  • Francja: uznanie dla inicjatywy Hollande'a spotkania się z Putinem - z Paryża Marek Brzeziński (IAR)
Czytaj także

Hollande zjawił się w Moskwie jako pierwszy zachodni przywódca od wybuchu kryzysu ukraińskiego. Prezydenci Francji i Rosji spotkali się na moskiewskim lotnisku rządowym „Wnukowo-2".

Za przerwaniem przelewu krwi

Francois Hollande i Władimir Putin odbyli dwugodzinne spotkanie. Francuski prezydent zatrzymał się w Moskwie w drodze powrotnej z Kazachstanu.

Prezydent Rosji powiedział, że wymienił z Hollande'em informacje dotyczące wydarzeń na Ukrainie. - Francja i Rosja opowiadają się za natychmiastowym położeniem kresu przelewowi krwi, za znalezieniem dróg zbliżenia, między innymi w kwestii przywrócenia jednolitej przestrzeni politycznej na Ukrainie  - oświadczył Putin.

Rosyjski prezydent dodał, że mowa była również o przywróceniu kontaktów gospodarczych między Donbasem i pozostałym terytorium Ukrainy.
Putin poinformował, że omówił z prezydentem Hollande'em również problemy dotyczące sytuacji w Syrii i sprawę irańskiego programu jądrowego.

O okrętach ani słowa?

Powiedział, że nie poruszył kwestii dostarczenia do Rosji okrętów Mistral zbudowanych we Francji. Dodał, że Moskwa ma nadzieję na wypełnienie kontraktu, gdyż w przeciwnym wypadku Francja będzie musiała zwrócić pieniądze.

W krótkich wypowiedziach w obecności dziennikarzy Hollande nie sprecyzował, czy przywiózł do Moskwy jakieś nowe propozycje zakończenia walk na wschodzie Ukrainy.

Jak informuje rosyjska agencja Ria Nowosti, Władimir Putin miał powiedzieć Hollandowi, że jego wizyta w Moskwie '"korzystnie wpłynie na rozmowy na temat uregulowania kryzysu na Ukrainie".
- Był pan inicjatorem spotkania w Normandii w tej sprawie, To kwestie złożone, ale dyskusja, która prowadzimy jednak daje jakiś rezultat. Wierzę, że ta dzisiejsza wizyta, choć krótka, robocza, bezsprzecznie wpłynie korzystnie na proces rozwiązywania tych problemów - oświadczył Putin na spotkaniu z francuskim prezydentem.

Paryż nie chce Ukrainy w NATO?

Francuska scena polityczna z dużym uznaniem przyjęła inicjatywę Francois Hollande’a spotkania się z prezydentem Rosji. Pozytywne reakcje płyną z lewicy i z opozycyjnej prawicy.

Francuskie media zauważają, że do nieoczekiwanego spotkania doszło wkrótce po orędziu Putina, pełnym napastliwości wobec Zachodu.

Według francuskich komentatorów, Francois Hollande od kilku dni rozważał możliwość zatrzymania się w Moskwie w drodze powrotnej z Kazachstanu, gdzie przebywał z oficjalną wizytą. Decyzja zapadła w ostatniej chwili.

Podkreśla się, iż Hollande zapewnił Putina, że Paryż nie będzie popierał starań Ukrainy o przyjęcie jej do NATO.

Były prawicowy premier Francji i obecnie jeden z kandydatów tego skrzydła politycznego na fotel prezydenta w wyborach w 2017 roku - Francois Fillon - pochwalił krok podjęty przez Hollande’a, bo - jak oświadczył - od dłuższego czasu stosunki z Rosją wymagały nawiązania energicznego dialogu. Dodał, że leży to nie tylko w interesie jego kraju, ale tego wymaga także dobro Europy.

"Wybierzmy przyszłość"

Hollande zaapelował w piątek w stolicy Kazachstanu, Astanie, do Putina, by patrzył w przyszłość, a nie koncentrował się na przeszłości oraz by pomógł zmniejszyć napięcie wokół Ukrainy.

KRYZYS NA UKRAINIE - serwis specjalny >>>

- Napięcie, presja nigdy nie stanowią rozwiązania - podkreślił Hollande. Według niego powinna nastąpić deeskalacja, najpierw werbalna, a następnie "ruchów wojskowych" na Ukrainie.
- Musimy starać angażować się (…) w proces deeskalacji, nie eskalacji - zaznaczył.
W czwartek w orędziu do dwóch izb parlamentu Putin przywoływał lekcje wynikające z historii, by obarczyć Zachód winą za wiele problemów Rosji; oskarżył "wczorajszych przeciwników" o próbę odseparowania Rosji nową żelazną kurtyną.

Rosja nie dostanie mistrali?

W piątek szef francuskiego resortu obrony Jean-Yves Le Drian ostrzegł, że jeśli Moskwa nie przestanie angażować się w konflikt we wschodniej Ukrainie, Rosjanie mogą nigdy nie otrzymać od Francji zamówionych wcześniej nowoczesnych okrętów desantowych Mistral.

Wcześniej francuski przywódca Francois poinformował, że wstrzymał, ale nie odwołał dostawy przeznaczonych do operacji zaczepnych Mistrali. Dalsze losy zamówienia uzależnił od postawy Rosji wobec konfliktu ukraińskiego.

Zawarta przez Moskwę z Paryżem w 2011 roku umowa przewiduje kupno dwóch okrętów. Kontrakt opiewa na 1,2 mld euro. Pierwsza dostawa miała zostać zrealizowana w październiku bądź listopadzie, a druga w przyszłym roku. To pierwszy tak duży kontrakt na import sprzętu wojskowego zawarty przez Rosję od upadku ZSRR.

Wycofanie się Paryża ze sprzedaży tych nowoczesnych okrętów grozi Francji astronomicznymi karami.

Mistrale, mogące przewozić śmigłowce i broń pancerną, są przeznaczone do działań  zaczepnych. Okręt desantowy "Władywostok" (pierwszy z dwóch zamówionych) może zabrać na pokład 700 żołnierzy, 16 śmigłowców bojowych i 50 pojazdów opancerzonych.

Do krótkiego spotkania Hollande'a i Putina doszło niedługo po ogłoszeniu przez ukraińskiego prezydenta Petra Poroszenkę, że nowe rozmowy pokojowe odbędą się 9 grudnia w Mińsku. Mają wziąć w nich udział przywódcy separatystów na wschodzie Ukrainy, a także przedstawiciele Ukrainy, Rosji i OBWE.
Hollande po raz ostatni spotkał się z rosyjskim prezydentem w listopadzie przy okazji szczytu G-20 w australijskim Brisbane. Zachodni przywódcy zagrozili wówczas nałożeniem kolejnych sankcji na Rosję, jeśli nie uczyni ona więcej, aby zakończyć ukraiński konflikt.

JU/IAR/PAP