Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Petar Petrovic 20.12.2014

USA i UE zaostrzają sankcje dla Krymu. "Zaprzestańcie wspierania separatystów"

Weszły w życie kolejne, unijne sankcje wobec Krymu, zaanektowanego przez Rosję, a prezydent USA podpisał rozporządzanie wprowadzające zakaz związków ekonomicznych z półwyspem.
Prezydent USA Barack ObamaPrezydent USA Barack ObamaPAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS
Posłuchaj
  • Stany Zjednoczone zakażą eksportu towarów, technologii i usług na Krym/IAR
  • Weszły w życie kolejne, unijne sankcje wobec Krymu, zaanektowanego przez Rosję. Relacja beaty Płomeckiej/IAR
Czytaj także

Unijne sankcje obejmują zakaz sprzedaży technologii do wydobycia ropy i gazu, zakaz inwestowania na Krymie, oraz prowadzenia działalności przez europejskie firmy turystyczne na półwyspie. Dyplomaci tłumaczą, że będą one mieć konsekwencje dla rosyjskich firm, które chciałyby inwestować w rozwój półwyspu, co zapowiadał Władimir Putin. Restrykcje uderzające w przemysł turystyczny spowodują na przykład, że statki będą miały zakaz zawijania do portów.

>>> Dr Maciej Jędrzejak: Good bye, Putin!? >>>

- Te sankcje to potwierdzenie sprzeciwu wobec nielegalnej aneksji Krym. Uważamy, że było to złamanie prawa międzynarodowego przez Rosję - powiedziała rzeczniczka Komisji Europejskiej Maja Kocijancicz.

KRYZYS NA UKRAINIE - serwis specjalny >>>

Pierwsze sankcje wobec Krymu Unia wprowadziła kilka miesięcy temu. Obejmowały one wtedy embargo na towary z półwyspu i zakaz inwestowania w sektor energetyczny, a także w projekty infrastrukturalne i telekomunikacyjne.

Amerykańskie sankcje

Jak poinformował Biały Dom podpisane przez Baracka Obamę rozporządzenie zakazuje firmom amerykańskim i obywatelom USA dokonywania nowych inwestycji na Krymie oraz eksportowania lub importowania na półwysep, lub z stamtąd, jakichkolwiek towarów, usług lub technologii.

Firmy i obywatele USA nie będą mogli tam kupować nieruchomości i miejscowych firm lub je finansować. Posiadane w USA aktywa osób, które Departament Skarbu USA zidentyfikuje jako prowadzące działalność na Krymie, zostaną zamrożone. Rozporządzenie wprowadza też zakaz wjazdu do USA osób, których dotyczą nowe ograniczenia.

„Nie wspierajcie separatystów”

Obama ponownie wezwał Moskwę do "zaprzestania wspierania separatystów na wschodzie Ukrainy oraz do realizacji swoich zobowiązań wynikających z porozumień osiągniętych w Mińsku". Zapowiedział też dalszą ścisłą współpracę z "naszymi partnerami w Europie i na całym świecie" w celu prowadzenia jednolitej polityki wobec Ukrainy i posunięć Rosji wobec tego państwa.

W liście skierowanym do Izby Reprezentantów i Senatu USA, Obama podkreślił, że nowe posunięcia są odpowiedzią na "rosyjską okupację Krymu, regionu Ukrainy".

W czwartek Obama podpisał uchwaloną przez Kongres ustawę upoważniającą go do zastosowania nowych sankcji wobec Rosji w ślad za podobnym posunięciem UE. Ustawa Kongresu daje prezydentowi możliwość zaostrzenia sankcji wobec przedstawicieli rosyjskich władz oraz firm zbrojeniowych kontrolowanych przez rosyjski rząd, a także upoważnia prezydenta do udzielenia Ukrainie pomocy wojskowej, w tym dostarczenia broni śmiercionośnej.

Obama podkreślił jednak, że nie zamierza obecnie nakładać na Rosję nowych sankcji w ramach tej ustawy, bowiem nie skoordynował ich jeszcze z sankcjami UE. Nie dotyczy to jednak Krymu bowiem w tym przypadku sankcje zostały już uzgodnione z Brukselą.

FILM: Premier Ewa Kopacz po szczycie w Brukseli skomentowała doroczną konferencję Władimira Putina. Jak stwierdziła, Putin - obarczając Zachód odpowiedzialnością za obecną sytuację w Rosji i na Ukrainie - chciał wskazać, że Unia Europejska jest podzielona na kraje popierające sankcje i mające wobec nich wątpliwości. - Nie udało się to i jestem bardzo z tego dumna - powiedziała Ewa Kopacz.

TVN24/x-news

pp/PAP/IAR