Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Katarzyna Karaś 01.01.2015

W 2014 roku w Syrii zginęło ponad 76 tys. osób

Z danych zaprezentowanych przez syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka wynika, że ponad 33 tys. zabitych to cywile (w tym ponad 3,5 tys. dzieci).
Syryjski przywódca Baszar al-Assad z wizytą u żołnierzySyryjski przywódca Baszar al-Assad z wizytą u żołnierzyPAP/EPA/SANA

Sytuacja w Syrii jest bardzo trudna od ponad trzech lat. W marcu 2011 roku obywatele tego kraju wyszli na ulice, by protestować przeciwko władzom, a w szczególności przeciwko prezydentowi Baszarowi al-Assadowi. Protesty zostały brutalnie zdławione przez służby bezpieczeństwa. Wówczas wybuchło zbrojne powstanie. Następnie konflikt przeobraził się w wojnę domową.
W 2013 roku konflikt - wraz ze wzrostem znaczenia dżihadystów z organizacji Państwo Islamskie (IS) - zmienił swoje oblicze. Radykałowie walczą już nie tylko z syryjskimi wojskami rządowymi, ale także z innymi ugrupowaniami rebelianckimi.
WOJNA W SYRII - zobacz serwis specjalny>>>
Pod koniec czerwca bojownicy z IS proklamowali na zajętych terytoriach w Syrii kalifat. Celem ugrupowania, które jest spadkobiercą sunnickich ekstremistów z okresu okupacji Iraku przez siły zachodnie, jest ustanowienie państwa wyznaniowego opartego na zasadach prawa koranicznego na terenie Iraku, Syrii oraz Libanu.
Od 8 sierpnia międzynarodowa koalicja pod wodzą Stanów Zjednoczonych prowadzi walkę z ekstremistami. W bombardowania dżihadystów w Syrii zaangażowane jest lotnictwo USA, Bahrajnu, Jordanii, Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
Według danych ONZ od 2011 roku W Syrii zginęło ogółem ok. 200 tys. ludzi.
W sąsiednim Iraku w zeszłym roku zginęło ponad 15 tys. osób. To najgorszy bilans od siedmiu lat.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
IAR, PAP, kk