Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Izabela Zabłocka 02.02.2015

Kanclerz Merkel deklaruje: Niemcy nie wesprą Ukrainy zbrojnie

Szefowa niemieckiego rządu powiedziała, że konflikt na Ukrainie nie może zostać rozwiązany za pomocą środków militarnych. Zadeklarowała, że Niemcy będą nakłaniać obydwie strony, by powróciły do ustaleń planu pokojowego w Mińsku. Nie ma natomiast mowy o pomocy zbrojnej dla Kijowa.
Kanclerz Niemiec chce rozwiązania konfliktu w sposób pokojowyKanclerz Niemiec chce rozwiązania konfliktu w sposób pokojowy PAP/EPA/TIBOR ILLYES
Posłuchaj
  • Kanclerz Niemiec zabiega w Budapeszcie o europejską jedność w sprawach międzynarodowych. Po spotkaniu z Viktorem Orbanem, Merkel podkreślała jak cenna jest jednomyślność krajów Wspólnoty [tłum: Europa jest silna, gdy jest razem] /IAR
Czytaj także

Podobne stanowisko reprezentuje administracja amerykańska. Jednak jak poinformował dziennik "New York Times", Waszyngton zastanawia się nad zmianą polityki.

Dziennik zastrzegł, że Obama nie podjął jeszcze decyzji w tej sprawie, ale jak dowiedział się dziennik w rządowych źródłach, wraz z eskalacją konfliktu na wschodzie Ukrainy amerykańscy wojskowi oraz przedstawiciele administracji "wydają się skłaniać" ku opcji zbrojenia Ukrainy.

"NYT" twierdzi, że głównym orędownikiem wysyłania broni na Ukrainę jest dowódca sił NATO w Europie generał Philip Breedlove, a sekretarz stanu John Kerry, który w czwartek ma złożyć wizytę w Kijowie "jest otwarty na nowe dyskusje o dostarczeniu broni, tak samo jak generał Martin Dempsey", przewodniczący kolegium szefów sztabów sił zbrojnych USA.

Kanclerz Merkel i prezydent Obama będą mogli wymienić opinie w sprawie dozbrajania Ukrainy za tydzień. 9 lutego Angela Merkel odwiedzi Waszyngton. Wśród tematów poruszanych przez przywódców Niemiec i USA będą: pokój na Ukrainie, polityka wobec Rosji oraz walka z terroryzmem - poinformował Biały Dom.

Ukraina ma jednak nadzieję na wsparcie militarne

Szef MSZ Ukrainy Pawło Klimkin uważa, że USA i UE mają coraz więcej zrozumienia dla zgłaszanych przez Ukrainę próśb o zaawansowany technologicznie sprzęt wojskowy i o szkolenia. Nie chodzi jedynie o broń do walki z separatystami - zastrzega minister.
Ukraina apeluje o pilną pomoc militarną, aby przeciwdziałać ofensywie wojny radioelektronicznej, która w decydujący sposób zapewnia prorosyjskim rebeliantom przewagę w konflikcie.

"Bardzo potrzebujemy sprzętu do łączności i do zakłócania, nie tylko wyposażenia uważanego za śmiercionośne" -  mówił w wywiadzie dla "FT" ukraiński minister.

Merkel zabiega o jedność UE

Kanclerz Niemiec Angela Merkel jest z wizyta w Budapeszcie. Po spotkaniu z premierem Węgier Viktorem Orbanem, Merkel podkreślała jak cenna jest jednomyślność krajów Wspólnoty. Jak mówiła: "Europa jest silna zawsze wtedy, gdy wspólnie działamy wobec wszelkich międzynarodowych wyzwań”

Przed wizytą kanclerz w Budapeszcie niemieccy komentatorzy podkreślali, że Unia Europejska obawia się zbytniego zbliżenia Węgier z Rosją i blokowania przez Budapeszt unijnych sankcji wobec Moskwy.

Tygodnik "Der Spiegel” przypominał, że Vitktor Orban w ostatnich miesiącach głośno krytykował sankcje. Poza tym węgierski premier nie krył swojej sympatii wobec Kremla. Tymczasem już marcu Unia musi podjąć decyzję co dalej z sankcjami. Węgry lawirują między Rosją a Unią Europejską. Świadczy o tym choćby fakt, że dwa tygodnie po wizycie Merkel, do Budapesztu przyjedzie Władimir Putin - zauważał "Der Spiegel”.

W czasie wspólnej konferencji prasowej z Viktorem Orbanem Angela Merkel wstawiła się też za węgierskim społeczeństwem obywatelskim. Jak mówiła, także gdy ma się bardzo szerokie poparcie, tak jak premier Orban, to w demokracji trzeba szanować rolę opozycji, mediów i społeczeństwa obywatelskiego, bo społeczeństwa żyją dzięki temu, że toczą spór o najlepsze rozwiązania.

To pierwsza wizyta Merkel w Budapeszcie od blisko pięciu lat. Władze w Berlinie odnoszą się z rezerwą do Viktora Orbana i sposobu w jaki rządzi Węgrami.

KRYZYS NA UKRAINIE - serwis specjalny >>>

IAR/iz