Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Agnieszka Kamińska 09.04.2015

Rosja kusi Grecję złagodzeniem embarga

Rosja może nieco ulżyć Atenom – tak przynajmniej pisze rosyjska prasa, wedug której Moskwa chce znieść embargo na greckie towary. Byłaby to próba wbicia klina między
Premier Grecji Aleksis Cipras w MoskwiePremier Grecji Aleksis Cipras w MoskwiePAP/EPA/ALEXANDER ZEMLIANICHENKO

Według dziennika "Wiedomosti", rozmowy na ten temat prowadzi goszczący w Moskwie premier Grecji Aleksis Cipras.

Gazeta przypomina, że za zdjęciem "wszelkiego rodzaju sankcji i restrykcji odwetowych" opowiedział się prezydent Władimir Putin. Jak twierdzi agencja Interfax, temat ten został poruszony w trakcie spotkania gospodarza Kremla z greckim premierem.

Prowadzenie prac nad złagodzeniem embarga na greckie produkty spożywcze potwierdził, jak piszą agencje, minister rozwoju gospodarczego Aleksiej Uljukajew. Jednak nikt z jego resortu nie ujawnił szczegółów. Prace trwają także w resorcie rolnictwa.

Rosyjskie media przypominają, że Rosyjska Agencja Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego w kwietniu zamierza przeprowadzić kontrole greckich zakładów, co może oznaczać stworzenie listy tych, których produkty zostaną dopuszczone na rosyjski rynek. Moskwa w sierpniu ubiegłego roku wprowadziła embargo spożywcze dla krajów Unii Europejskiej. Była to odpowiedź na unijne sankcje, nałożone na Rosję za aneksję Krymu i agresywną politykę wobec Ukrainy.

Grecja musi dziś oddać dług MFW

Tymczasem Grecja powinna oddać Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu 450 mln euro. Właśnie w czwartek mija termin wyznaczony rządowi w Atenach.

Na początku miesiąca politycy rządzącej Syrizy sugerowali, że kasa państwa świeci pustkami i wobec tego będą woleli wypłacić emerytury i pensje pracownikom administracji, niż spłacić kredyt. Potem minister finansów te pogłoski zdementował i przekonywał, że pieniądze się znajdą. Szefowa Funduszu Christine Lagarde mówiła w poniedziałek, że spłata jest w jak najlepszym interesie Aten. Unia Europejska i Międzynarodowy Fundusz Walutowy są skłonne za kontynuowanie reform pożyczyć Atenom ponad 7 miliardów euro.

W środę to między innymi o nowych kredytach premier Grecji rozmawiał z prezydentem Rosji. Władimir Putin nie złożył żadnych konkretnych deklaracji, obiecał jedynie w przyszłości pożyczki za umowy energetyczne, takie jak budowa nowego gazociągu. Potrzeby finansowe Greków są jednak olbrzymie.

W zeszłym roku gospodarka Grecji odnotowała tak zwaną pierwotną nadwyżkę budżetową po kilkuletniej recesji. Zadłużenie tego kraju było jednak wciąż na rekordowym poziomie 175 procent PKB. Tylko w tym roku grecki rząd powinien spłacić około 28 mld euro długów.

IAR/agkm

(Premier Grecji w Moskwie; źr. CNN Newsource/x-news)