Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Petar Petrovic 11.04.2015

Papież: biednym nie wystarczą okruszki ze stołu bogatych

O globalizację solidarności i braterstwa, zamiast dyskryminacji i obojętności, zaapelował papież Franciszek w przesłaniu na Szczyt Ameryk w Panamie. Podkreślił, że nie wystarczy nadzieja, że dzięki rozwojowi biedni będą karmić się okruszkami ze stołu bogatych.
Papież FranciszekPapież Franciszek PAP/EPA/MAURIZIO BRAMBATTI

Papież napisał, że niesprawiedliwy podział bogactw i dóbr na świecie jest źródłem konfliktów i przemocy między narodami, gdyż zakłada, że "rozwój niektórych buduje się na koniecznej ofierze drugich" i aby móc żyć godnie, trzeba walczyć z innymi.

W orędziu odczytanym w Panamie przez watykańskiego sekretarza stanu kardynała Pietro Parolina Franciszek ocenił: "Osiągnięty w ten sposób dobrobyt jest niesprawiedliwy od podstaw i jest wymierzony w godność ludzi".

„Globalizacja solidarności i braterstwa”

Papież wskazał, że istnieją dobra pierwszej potrzeby, takie jak ziemia, praca i dom, służba zdrowia, edukacja, bezpieczeństwo, z dostępu do których nikt nie może być wykluczony.

- To pragnienie, które wszyscy podzielamy, jest niestety wciąż dalekie od rzeczywistości. Nadal utrzymują się niesprawiedliwe nierówności, które są obrazą dla godności osób - zauważył Franciszek. Następnie dodał: "Wielkim wyzwaniem dla naszego świata jest globalizacja solidarności i braterstwa, w miejsce globalizacji dyskryminacji i obojętności".

- Nie możemy zanegować, że wiele krajów zanotowało silny rozwój gospodarczy w ostatnich latach, ale prawdą jest też i to, że inne dalej popadają w ubóstwo- zaznaczył. Papież zwrócił uwagę na to, że w krajach o wybijającym się rozwoju gospodarczym większość ludzi nie skorzystało z jego dobrodziejstw, a przepaść między bogatymi a biednymi zwiększyła się.

Jaki wzrost ekonomiczny?

W opinii Franciszka teoria "skapywania" dobrobytu, zakładająca, że każdy wzrost ekonomiczny, wywiera pozytywny wpływ, okazała się błędna. "Nie wystarczy mieć nadzieję na to, że biedni będą zbierać okruszki, spadające ze stołu bogatych" - napisał Franciszek.

Wyraził przekonanie, że konieczne są bezpośrednie działania na rzecz ludzi w niekorzystnej sytuacji.

pp/PAP