Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Klaudia Hatała 19.04.2015

Pierwsze damy Polski i Niemiec na uroczystościach w byłym obozie Ravensbrück. "Jeśli echo ich głosów umilknie, zginiemy"

Na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego dla kobiet Ravensbrück odbywają się uroczystości związane z 70. rocznicą jego wyzwolenia.
Muzeum w KL Ravensbrck. Wikimedia Commonscc. Źr.: BundesarchivMuzeum w KL Ravensbrück. Wikimedia Commons/cc. Źr.: BundesarchivPeter Heinz Junge
Posłuchaj
  • Uroczystości w byłym obozie Ravensbrück. Relacja Wojciecha Szymańskiego (IAR)
  • Anna Komorowska zwróciła uwagę, że baraki w Ravensbrück zapełniały się Polkami szczególnie szybko po wybuchu Powstania Warszawskiego (IAR)
Czytaj także

W uroczystościach biorą udział pierwsze damy Niemiec i Polski - Daniela Schadt i Anna Komorowska. Po mszy świętej, która została odprawiona w obozowym bunkrze przez arcybiskupa Andrzeja Dzięgę, Anna Komorowska złożyła kwiaty przed polską tablica pamiątkową.

- Nie można zapomnieć i nie zapomnimy o strasznych zbrodniach narodowego socjalizmu - mówiła Anna Komorowska. W przemówieniu małżonka prezydenta przypominała, że bramy obozu przekroczyło ponad 40 tysięcy Polek - kobiet i dziewcząt zaangażowanych w pracę konspiracyjną, oświatową, nauczycielską, patriotyczną i harcerstwo. Jak mówiła, dnia oswobodzenia doczekało tylko około ośmiu tysięcy. Anna Komorowska zwracała uwagę, że baraki w  Ravensbrück zapełniały się Polkami szczególnie szybko po wybuchu Powstania Warszawskiego.

Cytując więźniarkę  Ravensbrück, Karolinę Lanckorońską, mówiła, że transporty przybywały do obozu tak jak padały kolejne dzielnice Warszawy: Wola, Stare Miasto, Mokotów, Żoliborz, Śródmieście. W swoim przemówieniu Pierwsza Dama apelowała, aby nie zapomnieć o losach więźniarek Ravensbrück. Anna Komorowska mówiła, że pragnie, aby wyraźnie wybrzmiało zdanie "Jeśli echo ich głosów umilknie, zginiemy" - wypisane na tablicy upamiętniającej polskich więźniów obozu.

Małżonka prezydenta zaznaczyła, że obecność niemieckiej pierwszej damy jest "najlepszym dowodem na cud polsko-niemieckiego pojednania" - na przejście "od Europy mogił i zgliszczy do Europy pokoju i wolności".

Historia w portalu polskieradio.pl>>>

Ravensbrück był największym kobiecym obozem koncentracyjnym istniejącym na terenie Niemiec. Pierwsze więźniarki zaczęły do niego trafiać wiosną 1939 roku. W czasie wojny obóz systematycznie rozbudowywano. Pod koniec 1944 roku uruchomiono komorę gazową, w której zgładzono blisko sześć tysięcy osób.

Dziesiątki tysięcy straciły życie z powodu chorób, głodu, wycieńczenia czy eksperymentów pseudomedycznych. Szacuje się, że w czasach istnienia obozu wieziono w nim ponad 150 tysięcy osób, w tym wiele Polek. Ravensbrück został wyzwolony przez Armię Czerwoną 30 kwietnia 1945 roku.

W niedzielę odbywają się główne uroczystości rocznicowe z udziałem małżonek prezydentów Niemiec i Polski. W Niemczech odbywają się w niedzielę także obchody wyzwolenia położonego nieopodal Ravensbrück obozu koncentracyjnego Sachsenhausen.

Zobacz serwis portalu polskieradio.pl: II wojna światowa >>>

IAR,kh