Polskie Radio
Section05

Ravensbrück

Mordowali zamiast leczyć. 78 lat temu rozpoczął się proces nazistowskich lekarzy

9 grudnia 1946 roku rozpoczął się w Norymberdze tzw. proces lekarzy. Byli lekarzami, ale sprzeniewierzyli się składanej przysiędze. Mimo zadania olbrzymich cierpień tysiącom istnień ludzkich prawie żaden z hitlerowskich lekarzy nie poczuwał się do winy.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Holokaust II wojna światowa zbrodnie wojenne Auschwitz III Rzesza Niemcy nazizm niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne

78. rocznica wyzwolenia obozu w Ravensbrueck. "Nie wolno ustawać w walce z antysemityzmem, rasizmem, dyskryminacją"

W niedzielę w południe na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego w Ravensbrueck odbyła się uroczystość upamiętniająca wyzwolenie przed 78 laty więźniarek tego największego kobiecego obozu. Ocaleni z kilku krajów ostrzegali, by nie ustawać w walce z rasizmem i antysemityzmem – powiadomił portal tygodnika "Zeit".
Zobacz więcej na temat:  Ravensbruck Sachsenhausen II wojna światowa

Hołd dla ofiar i sygnał dla młodego pokolenia. W Sejmie konferencja o eksperymentach pseudomedycznych w Ravensbrück

W Sejmie odbędzie się dziś konferencja naukowa o niemieckich eksperymentach pseudomedycznych, przeprowadzanych w KL Ravensbrück. 1 sierpnia minęło 80 lat od ich rozpoczęcia na terenie obozu. Jak zaznaczył ks. dr Robert Ogrodnik - kapelan Rodziny Ravensbrück - będzie to nie tylko przypomnienie o tragicznych losach polskich więźniarek.
Zobacz więcej na temat:  Sejm POLSKA historia Polski II wojna światowa III Rzesza

80. rocznica eksperymentów pseudomedycznych na Polkach w obozie w Ravensbrück. Sejm uczcił pamięć ofiar

Sejm przyjął przez aklamację uchwałę w sprawie upamiętnienia 80. rocznicy pierwszych eksperymentów medycznych w niemieckim obozie koncentracyjnym Ravensbrück. Były one przeprowadzane m.in. na 74 Polkach od 1 sierpnia 1942 roku do jesieni 1943 roku.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo II wojna światowa niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne Ravensbruck Holokaust zbrodnie wojenne historia Polski