Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Beata Krowicka 21.04.2015

Katastrofa statku w Cieśninie Sycylijskiej. ONZ potwierdza 800 ofiar śmiertelnych

Łódź z uchodźcami zatonęła w nocy z soboty na niedzielę. Uratowano niespełna 30 osób. Imigranci próbowali się przedostać z Libii do Włoch. Liczbę 800 ofiar śmiertelnych potwierdziła rzeczniczka Wysokiej Komisji ONZ do spraw Uchodźców Carlotta Sami.

Dziesiątki tysięcy mieszkańców Afryki próbuje przedostać się co roku do Europy, w poszukiwaniu lepszych warunków życia. Przemytnicy przewożą ich przestarzałymi łodziami, co często kończy się katastrofą. Szef Rady Europejskiej Donald Tusk zwołał na czwartek nadzwyczajny szczyt w sprawie imigracji. We wtorek sprawą imigrantów zajmie się polski rząd.

Donald Tusk powiedział, że szczyt ma być okazją do dyskusji o tym w jaki sposób Unia Europejska powinna poradzić sobie z palącym problemem. - Nie spodziewam się jednak szybkich rozwiązań dotyczących przyczyn imigracji, bo ich nie ma. Gdyby istniały, już dawno byśmy z nich skorzystali. Ale oczekuję, że Komisja Europejska wraz z unijnym korpusem dyplomatycznym przygotuje propozycje natychmiastowych działań. I oczekuję, że kraje członkowskie zaproponują swój wkład - powiedział szef Rady.

O zwołanie nadzwyczajnego szczytu apelował premier Włoch, kraju który od lat zmaga się z falą nielegalnych imigrantów z Afryki Północnej. Władze w Rzymie apelują do państw członkowskich o solidarne przyjmowanie uchodźców u siebie. Ale te nie spieszą się z pomocą. O tej sprawie rozmawiali dziś w Luksemburgu ministrowie spraw zagranicznych i spraw wewnętrznych Unii, ale bez konkretnych decyzji.

Polska przyjmie imigrantów?
Na posiedzeniu polskiego rządu odbędą się konsultacje o tym jak odpowiedzieć na problem nielegalnej imigracji. Minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna poinformował, że będzie rozmawiał z premier Ewą Kopacz i minister spraw wewnętrznych Teresą Piotrowską. Szef polskiej dyplomacji uczestniczył w naradzie w Luksemburgu. O konkretnych decyzjach, jak informował, nie rozmawiano. On sam nie chciał mówić jaki byłby wkład Polski w unijną strategię. - Dziś wszyscy zdali sobie sprawę jak to może wpłynąć na stabilność i bezpieczeństwo całego kontynentu - zaznaczył jednak Schetyna.

"Unii brak polityki imigracyjnej"
Wstępny projekt unijnej strategii dotyczącej nielegalnej imigracji, przygotowany przez Komisję Europejską, ma być zaakceptowany na nadzwyczajnym szczycie w czwartek w Brukseli.
Eksperci są zdania, że Unii Europejskiej brakuje polityki imigracyjnej. Wojciech Wilk, prezes Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej i były wieloletni pracownik ONZ uważa, że Unia powinna zaangażować się także w pomoc dla regionów, gdzie toczy się wojna i walczyć z przemytem ludzi , "tak aby uchodźca z Libii mógł otrzymać pomoc w Tunezji, zamiast podejmować niebezpieczną podróż przez Morze Śródziemne".
O potrzebie solidarnej polityki imigracyjnej mówi też ekspert Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych Karolina Borońska-Hryniewiecka. Jak ocenia, sprawa imigrantów z południa może być elementem transakcji wiązanej - kraje południa Europy mogą powiedzieć "nie" w sprawie przedłużenia sankcji wobec Rosji, jeśli kraje północy nie wykażą dobrej woli w sprawie imigrantów.

ENEX/x-news

Rozwiązanie problemu afrykańskich imigrantów leży w pomocy państwom Afryki w ich trudnej sytuacji politycznej - uważa z kolei dr hab. Maciej Duszczyk z Ośrodka Badań nad Migracjami UW. Zdaniem eksperta, działalność Unii opiera się tylko na świadczeniu pomocy humanitarnej imigrantom.

IAR, bk