Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Artur Jaryczewski 19.01.2016

Debata w PE o Polsce. Europejska misja premier

Dziś w europarlamencie debata na temat sytuacji w naszym kraju. - Powiem, że Polska jest wspaniałym państwem - zaznaczyła Beata Szydło.
Posłuchaj
  • Oczekiwania przed debatą o Polsce w PE. Relacja Małgorzaty Naukowicz (IAR)
  • W PE o Polsce - kto będzie bronił, a kto zaatakuje? Korespondencja Beaty Płomeckiej (IAR)
  • Premier Szydło w Parlamencie Europejskim. Korespondencja Tomasza Majki (IAR)
  • Szef PE po spotkaniu z Beatą Szydło. Korespondencja Tomasz Majki (IAR)
  • Beata Szydło o debacie w Parlamencie Europejskim (IAR)
Czytaj także

Szefowa polskiego rządu od rana ma napięty grafik. Po godzinie 8, w gmachu Parlamentu Europejskiego, premier spotkała się z przewodniczącym PE Martinem Schulzem. Oprócz Beaty Szydło w spotkaniu brali udział m.in. szef MSZ Witold Waszczykowski i wiceminister tego resortu Konrad Szymański.

Schulz powiedział dziennikarzom po zakończeniu spotkania, że przebiegało ono w dobrej atmosferze. Podkreślił, że rozmowa dotyczyła wtorkowej debaty w PE. - To będzie bardzo interesujący dzień dla Polski i parlamentu. Atmosfera jest napięta. Trzeba merytorycznie i w spokoju przeprowadzić debatę - podkreślił. 

W PE o Polsce. Kto będzie bronił, a kto zaatakuje? >>>

Przewodniczący PE był pytany przez dziennikarzy o swoje słowa z wywiadu dla niemieckiego dziennika "Frankfurter Allgemeine Zeitung", w którym powiedział: "Polski rząd uznał swoje zwycięstwo wyborcze za mandat pozwalający na podporządkowanie pomyślności państwa woli zwycięskiej partii, zarówno merytorycznie, jak i personalnie. To jest sterowana demokracja a la Putin, niebezpieczna putinizacja europejskiej polityki".

(Film - Szef PE: nie wycofuje się ze swoich słów/ Źródło: TVN24/x-news)

- O szczegółach nie rozmawialiśmy. Swoje zdanie zawsze podtrzymuję. Naszym największym zmartwieniem jest to, żeby jeden z najważniejszych krajów UE nie był na peryferiach Europy, tylko w środku - zaznaczył. Dodał, że prawem polskiego rządu jest twierdzenie, iż nowe ustawy, które zostały wdrożone, są zgodne z europejskimi zasadami. 

(Film - Premier rozmawiała z szefem PE/ Źródło: TVN24/x-news)

Po godz. 11 doszło do spotkania premier z polskimi europosłami z różnych frakcji (tzw. klubu polski w PE). Beata Szydło podczas rozmowy z parlamentarzystami wyraziła nadzieję, że debata w PE będzie "rzeczowa i merytoryczna". - Przyjechaliśmy, ażeby w konstruktywnym dialogu rozwiać wszystkie wątpliwości - podkreśliła.

- Dzisiaj jest ważny dzień dla Polski, dla mnie również. Mam nadzieję, że w rzeczowej, merytorycznej rozmowie będziemy mogli porozmawiać o sprawach, które budzą zainteresowanie tutaj, w europarlamencie - zwróciła się do polskich eurodeputowanych.

Gorąca dyskusja w PE. Premier spotkała się z europosłami >>>

- W swoim wystąpieniu przedstawię fakty, postaram się wyjaśnić wątpliwości, które się pojawiają. Mam nadzieję, że z drugiej strony, ze strony europarlamentu pojawi się rzeczowa i merytoryczna dyskusja - zaznaczyła.

Podkreśliła, że ważne jest to, że spotkali się przedstawiciele różnych ugrupowań. - To jest nasza wspólna, polska sprawa. Rząd polski bierze odpowiedzialność za polskie sprawy. Dlatego tutaj jestem. Uważamy, że ta debata jest zupełnie niekonieczna, że nie ma żadnych podstaw, żeby ta debata tutaj w europarlamencie się odbywała - zauważyła.

Z kolei o godz. 12.30 Beata Szydło spotkała się z szefem MSZ Holandii Bertem Koendersem. Holandia obecnie przewodniczy UE. 

"Sprawy idą w dobrym kierunku"

Szefowa polskiego rządu przyleciała do Strasburga w poniedziałek wieczorem. Jak podkreśliła premier na briefingu tuż przed wylotem, obowiązkiem szefa rządu jest otwartość na dialog i prowadzenie rozmowy wtedy, gdy jest zapotrzebowanie na informacje. W jej ocenie nie ma jednak powodu, by dzisiaj oceniać Polskę.

- Sprawy w Polsce idą w dobrym kierunku i te zmiany, które wprowadzamy są dyktowane przede wszystkim naszym zobowiązaniem wobec wyborców, którzy dali nam mandat w wyborach demokratycznych, ustanawiając taki skład parlamentu i większość, która dzisiaj realizuje program, o którym mówiliśmy w kampanii wyborczej i na który czekają Polacy - powiedziała Szydło na lotnisku w Warszawie.

List Beaty Szydło do europosłów przed debatą w PE >>>

- Nie zostały przekroczone ani złamane żadne zasady funkcjonowania demokratycznego państwa prawa. Szanujemy i przestrzegamy traktaty UE. Jesteśmy członkiem Unii i jesteśmy z tego dumni - podkreśliła szefowa rządu. - Chcemy też, by Unia rozumiała, że Polska jako suwerenne państwo ma prawo podejmowania decyzji wewnętrznych, które służą obywatelom danego kraju - dodała.

"Udzielamy wszystkich informacji"

- Skoro są pytania, skoro jest zapotrzebowanie na informacje, my jesteśmy otwarci na dialog i będziemy udzielać informacji, zresztą tak jak to czynimy od początku, kiedy takie zapotrzebowanie pojawiło się ze strony Komisji Europejskiej - zaznaczyła.

Jak dodała Szydło, aktywni są przedstawiciele rządu oraz minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski i wiceszef MSZ Konrad Szymański. - Udzielamy tych wszystkich informacji, które chce znać KE i w tej chwili Parlament Europejski - podkreśliła.

"Powiem, że Polska jest wspaniałym państwem"

W PE premier - jak zaznaczyła - zamierza mówić o "dobrych zmianach, które w Polsce się dzieją". - Powiem o tym, że Polska jest wspaniałym państwem, rozwijającym się, że Polacy to są ludzie, którzy chcą godnie żyć i mają do tego prawo i dzisiaj wspólnie z obywatelami realizujemy program dobrej zmiany - mówiła szefowa rządu.

(Film - Premier przed debatą w PE/ Źródło: TVN24/x-news)

Beata Szydło powiedziała, że ma nadzieję, że wtorkowa debata w europarlamencie będzie debatą, na której będzie mogła przekazać wszystkie informacje na temat dobrych zmian, które w tej chwili toczą się w Polsce.

"Nie ma powodu, żeby zajmować się sprawami Polski"

- Uważam, że Europa ma dzisiaj dużo więcej problemów, spraw, poważnych spraw, którymi powinna się zająć. Polska chce pomóc w rozwiązaniu tych problemów, to jest chociażby kryzys migracyjny, chcemy być aktywni, chcemy się włączać w te problemy Europy. Nie ma powodu, żeby zajmować się sprawami Polski, trzeba rozwiązywać w Europie dzisiaj poważne problemy, z którymi UE się styka, będziemy to również realizować, wspierać - zaznaczyła.

Podkreśliła, że Polska jest aktywnym członkiem UE. - Ale jeżeli UE chce też wysłuchać dobrych rzeczy o Polsce, to ja oczywiście jestem do tego gotowa - zakończyła premier.

Dyskusja w PE

Debata w Parlamencie Europejskim, która zaplanowana jest na godz. 16.30 ma potrwać półtorej godziny. Po sprawozdaniu KE i prezydencji ma się wypowiedzieć premier Szydło. Po niej głos zabiorą przewodniczący lub zastępcy ośmiu frakcji politycznych w Parlamencie Europejskim. Szefowa polskiego rządu odniesie się też do dyskusji europosłów.

W zeszłym tygodniu kwestią zmian w Polsce zajęła się Komisja Europejska, która postanowiła rozpocząć wobec Polski procedurę ochrony praworządności w związku z reformą Trybunału Konstytucyjnego. Pierwsza faza procedury polega na dialogu i wymianie informacji z polskim rządem. Wiceszef KE Frans Timmermans poinformował, że celem jest dialog i wyjaśnienie problemów.

IAR/PAP/aj