Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Beata Krowicka 24.02.2016

Grecja grozi blokowaniem politycznych decyzji UE. Żąda natychmiastowego wprowadzenia ustaleń ws. uchodźców

Premier Aleksis Cipras podkreślił, że Ateny nie zaakceptują tego, że są państwa, które nie przyjmują ani jednego migranta, ale budują ogrodzenia na granicach.
Posłuchaj
  • Antygreckie spotkanie w Austrii. Relacja Tomasza Dawida Jędruchowa (IAR)
Czytaj także

Grecja będzie blokowała polityczne decyzje Unii Europejskiej, dopóki uzgodniony podział uchodźców między krajami członkowskimi nie zostanie zrealizowany - ostrzegł grecki premier Aleksis Cipras, występując w parlamencie w Atenach.

Agencja Associated Press odnotowuje, że później przedstawiciel greckiego rządu, który zastrzegł sobie anonimowość, sprecyzował, iż Cipras odniósł się konkretnie do zaplanowanego na 7 marca unijnego szczytu ws. migracji.

Zażądał natychmiastowego wprowadzenia w życie porozumień dotyczących polityki wobec uchodźców.

Spotkanie o kryzysie migracyjnym bez Grecji

Za "hańbę" uznał przeprowadzenie przez Austrię i kraje bałkańskie konferencji w sprawie polityki azylowej bez udziału Grecji i poza ramami UE.

Czytaj więcej
imigranci 1200.jpg
"To przerasta nasze możliwości"



Podczas tego spotkania w środę w Wiedniu Austria ustaliła z krajami z Bałkanów Zachodnich, że przez granice będą przepuszczane tylko osoby wymagające ochrony. Z tego powodu na granicy grecko-macedońskiej wzrosła liczba zawróconych przez służby macedońskie imigrantów.

- Musimy zmniejszyć napływ migrantów teraz. Chodzi o kwestię przetrwania dla Unii Europejskiej - oświadczyła na konferencji prasowej austriacka minister spraw wewnętrznych Johanna Mikl-Leitner, wskazując na "zagrożenie nacjonalistyczne" na europejskiej scenie politycznej.

W spotkaniu koordynacyjnym na temat problemu migracji wzięli udział szefowie MSW i MSZ państw szlaku bałkańskiego: Albanii, Bośni i Hercegowiny, Bułgarii, Kosowa, Chorwacji, Macedonii, Czarnogóry, Serbii i Słowenii.

Grecja złożyła formalny protest w związku z decyzją władz Austrii o zwołaniu tego spotkania bez udziału przedstawicieli Aten. Inicjatywa Austrii zaniepokoiła także Komisję Europejską. Wiedeń odrzucił krytykę Grecji. 

W środkowej Grecji migranci z małymi dziećmi na rękach blokowali w środę jedną z szos, domagając się zgody na udanie się do Macedonii. Jednak grecka policja zatrzymywała autobusy wiozące migrantów do granicy macedońskiej.

Serwis specjalny
imigranci 1200.jpg
Uchodźcy w Europie

Grecki minister do spraw migracji Janis Muzalas zapowiedział, że Grecja będzie dążyć do ukarania wszystkich, którzy działają na szkodę tego kraju. Ateny zamierzają na przykład wetować ewentualne decyzje dotyczące przyjęcia do Wspólnoty państw, które nie należą jeszcze do Unii Europejskiej.

Rozmowa z Angelą Merkel

Premier Grecji w rozmowie telefonicznej z kanclerz Niemiec Angelą Merkel w środę wyraził niezadowolenie z powodu częściowego zamknięcia przez niektóre państwa szlaku bałkańskiego będącego główną arterią dla uchodźców z Bliskiego Wschodu.

Cipras zwrócił uwagę, że niektóre kraje UE naruszyły ustalenia przyjęte na ostatnim szczycie Unii - podało radio Deutschlandfunk, powołując się na biuro premiera Grecji.

Cipras przypomniał, że na szczycie w Brukseli otrzymał od Merkel i prezydenta Francji Francois Hollande'a zapewnienie, że co najmniej do planowanego na początek marca spotkania UE z Turcją szlak bałkański pozostanie otwarty.

STORYFUL/x-news

PAP, IAR, bk