Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Tomasz Owsiński 02.04.2016

Czuwanie z papieżem Franciszkiem w 11. rocznicę śmierci papieża Polaka

Na Placu świętego Piotra w Rzymie odbyło się czuwanie modlitewne w wigilię Niedzieli Bożego Miłosierdzia i zarazem jedenastą rocznicę śmierci Jana Pawła II, który włączył ją do kalendarza liturgicznego.
Posłuchaj
  • Mieszkańcy Krakowa gromadzą się przed oknem papieskim Pałacu Arcybiskupów (IAR)
  • Mija 11 lat od śmierci papieża Jana Pawła II. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
  • Kard. Stanisław Dziwisz: Jan Paweł II odchodził w wielkim spokoju i ciszy (IAR)
  • Dr Wanda Półtawska wspomina Jana Pawła II (IAR)
  • Czuwanie modlitewne w jedenastą rocznicę śmierci Jana Pawła II. Relacja Marka Lehnerta z Rzymu (IAR)
  • Warszawiacy przyszli na Plac Piłsudskiego wspominać Jana Pawła II (IAR)
Czytaj także

Nabożeństwu przewodniczył papież Franciszek, który mówił o papieżu-Polaku oraz o tym, co nazwał "licznymi obliczami Miłosierdzia Bożego".

W oczekiwaniu na papieża, przybyli na Plac wysłuchali fragmentów pism Jana Pawła II, a także urywków "Dzienniczka" świętej siostry Faustyny Kowalskiej. Franciszek rozpoczął kazanie od przypomnienia postaci ich obojga.


- Z radością i wdzięcznością dzielimy ten moment modlitwy, który wprowadza nas w Niedzielę Bożego Miłosierdzia, tak upragnioną przez świętego Jana Pawła II. Odszedł on w dniu takim jak dziś w 2005 roku, aby spełnić prośbę świętej Faustyny - powiedział Franciszek.

Papież mówił o rozlicznych obliczach tego miłosierdzia Jezusa, które znajdujemy w ludziach będących od nas daleko, słabych, samotnych, zagubionych i zepchniętych na margines. Po czym dodał, że wiara, która nie może zdobyć się na miłosierdzie, jaki przykład dał Jezus, nie jest wiarą, lecz ideą czy ideologią.

Serwis specjalny
jan paweł II papież PAP 1200.jpg
Jan Paweł II

Z wielu krajów przybyli przedstawiciele ruchów, stowarzyszeń i zakonów żyjących duchowością miłosierdzia.

Podczas pierwszej części czuwania, przed przyjściem Franciszka, przypominano wypowiedzi Jana Pawła II i przywoływano postać świętej Faustyny Kowalskiej, która zapoczątkowała kult Miłosierdzia Bożego i zainspirowała polskiego papieża do jego szerzenia.

<<< Jan Paweł II w Radiach Wolności >>>


Papież Franciszek podczas modlitwy na placu Świętego Piotra w Watykanie, fot. PAP/EPA/GIORGIO ONORATI Papież Franciszek podczas modlitwy na placu Świętego Piotra w Watykanie, fot. PAP/EPA/GIORGIO ONORATI
Uroczystości w Polsce
Msze, modlitwy, koncerty, biegi, rajd rowerowy i Tweetup z kardynałem Stanisławem Dziwiszem - to tylko niektóre sposoby, jak Polacy w kraju i za granicą obchodzili jedenastą rocznicę śmierci Jana Pawła II.
W sobotę rano przedstawiciele władz Kielc na czele z prezydentem Wojciechem Lubawskim złożyli kwiaty i zapalili znicze w miejscach upamiętniających wizytę papieża-Polaka na ziemi świętokrzyskiej w czerwcu 1991 r. - pod tablicą na budynku urzędu miasta oraz przed pomnikiem Jana Pawła II przy kieleckiej katedrze.

Mieszkańcy Krakowa w rocznicę śmierci Jana Pawła II tradycyjnie zebrali się wieczorem pod "oknem papieskim" krakowskiej kurii przy ul. Franciszkańskiej.

Źródło: YouTube/Światowe Dni Młodzieży Kraków 2016

Także w Wadowicach, w rodzinnym mieście św. Jana Pawła II, wierni wspólnie modlili się podczas wieczornej mszy św. w bazylice Ofiarowania NMP, a następnie, ze świecami, spotkali się przy pomniku papieża-Polaka na miejskim rynku.

Wielu warszawiaków przyszło na Plac Piłsudskiego wspominać Jana Pawła II. Kulminacyjnym punktem modlitewnego czuwania zorganizowanego przez Centrum Myśli Jana Pawła II było odegranie na trąbce utworu "Cisza" przez wojskowego trębacza. Przed wizerunkiem świętego warszawiacy złożyli kwiaty i znicze.

Wspomnienia sekretarzy

W ostatnich dniach i godzinach Janowi Pawłowi II towarzyszył drugi z jego sekretarzy arcybiskup Mieczysław Mokrzycki obecnie metropolita lwowski. - Straciłem wtedy ojca - mówi. Niezwykle dramatyczne dla niego były słowa Jana Pawła II: "Pozwólcie mi odejść do domu mego Ojca". - Tamtego dnia do godziny 14.00 był jeszcze bardzo aktywny, patrzył na ludzi, błogosławił i pozdrawiał - dodaje arcybiskup Mieczysław Mokrzycki. Po godzinie 14.00 Jana Paweł II stał się bardziej wyciszony. A od godziny 18.00 niewiele już reagował.

- Kiedy papież odszedł spontanicznie zaśpiewaliśmy hymn „Ciebie Boga wysławiamy”, dziękując Bogu za życie Jan Pawła II - mówi kardynał Stanisław Dziwisz pierwszy sekretarz Jana Pawła II. Zwykle, gdy ktoś umiera odmawia się modlitwę” Wieczny odpoczynek…”. My wiedzieliśmy, że żyliśmy ze świętym, więc zaśpiewaliśmy „Te Deum laudamus” - podkreśla kardynał Stanisław Dziwisz.

Papież odchodzi

Papież Polak zmarł 2 kwietnia 2005 o godzinie 21:37. - Nasz ukochany Ojciec Święty Jan Paweł II powrócił do Domu Ojca - poinformował arcybiskup Leonardo Sandri wiernych obecnych na Placu świętego Piotra.

O 11:30 jedna ze stacji telewizyjnych zacytowała kardynała Josepha Ratzingera, który powiedział: Papież wie, że umiera i pożegnał się ze mną. O 11:31 rzecznik prasowy Watykanu Joaquin Navarro-Valls ogłosił, że rano Jan Paweł II zaczął tracić przytomność, zaręczył jednak, że nie można tego nazwać stanem śpiączki, ponieważ papież otwiera oczy, kiedy się do niego mówi.

O 19:20 Watykan poinformował, że stan papieża wydaje się nieodwracalny. Wkrótce potem na Placu świętego Piotra rozpoczęła się modlitwa różańcowa z udziałem stale rosnącej liczby wiernych. Po blisko dwóch godzinach modlitw arcybiskup Leonardo Sandri poinformował obecnych: O godzinie 21:37 nasz ukochany Ojciec Święty Jan Paweł II powrócił do domu Ojca.

Po północy Joaquin Navarro-Valls ujawnił, że o 20:00 rozpoczęła się w pokoju papieża msza w przeddzień święta Miłosierdzia Bożego, której przewodniczył arcybiskup Stanisław Dziwisz.

W momencie śmierci Jana Pawła II obecni byli przy nim między innymi jego sekretarze, kardynał Marian Jaworski, arcybiskup Stanisław Ryłko, ksiądz Tadeusz Styczeń, trzy polskie siostry sercanki pracujące w apartamencie i jego osobisty lekarz doktor Renato Buzzonetti. Potem przybył tam również kardynał Joseph Ratzinger, który siedemnaście dni później został jego następcą.

Papież Polak został wybrany przez konklawe 16 października 1978. Kardynał Karol Wojtyła przyjął imię Jan Paweł II. Był pierwszym od ponad 450. lat biskupem Rzymu nie pochodzącym z Włoch. Przesłanie pontyfikatu Jana Pawła II odzwierciedlały słowa wypowiedziane przez niego na początku misji: Nie lękajcie się, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi, otwórzcie drzwi jego zbawczej władzy. Jan Paweł II zasiadał na Stolicy Piotrowej blisko 27 lat.

IAR/PAP, to