Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Tomasz Owsiński 20.06.2016

Morze Śródziemne: UE rozszerza i przedłuża operację przeciwko przemytnikom ludzi

Jest zgoda unijnych krajów na rozszerzenie operacji wojskowej Sophia przeciwko przemytnikom ludzi na Morzu Śródziemnym.

Jest zgoda unijnych krajów na rozszerzenie operacji wojskowej Sophia przeciwko przemytnikom ludzi na Morzu Śródziemnym.

Decyzję podjęli ministrowie spraw zagranicznych 28 krajów na spotkaniu w Luksemburgu. Szefowie dyplomacji zdecydowali też o przedłużeniu misji do końca lipca przyszłego roku.

Serwis specjalny
imigranci 1200.jpg
Imigranci w Europie

Rozszerzenie operacji ma zatrzymać kolejną falę migracji przez Morze Śródziemne. Po zamknięciu szlaku z Turcji do Grecji przez Morze Egejskie przemytnicy ludzi powrócili na stary szlak - z Libii do Włoch, do których - jak się szacuje - od początku roku dotarło ponad 30 tysięcy uciekinierów.

Wśród nowych zadań unijnej operacji jest wyszkolenie libijskiej straży przybrzeżnej do walki z przemytnikami ludzi. Około stu funkcjonariuszy libijskich sił będzie wspólnie z unijnymi wojskowymi prowadzić patrole na Morzu Śródziemnym. Ponadto wraz z rozszerzeniem operacji okręty unijnych krajów mają nadzorować przestrzeganie ONZ-owskiego embarga na dostawy broni do Libii.

Operacja na Morzu Śródziemnym

Unijna operacja Sophia została zainicjowana 22 czerwca 2015 roku. Początkowo jej działania polegały głównie na zbieraniu informacji o działalności gangów przemytników ludzi w centralnej części Morza Śródziemnego. W październiku tego samego roku operacja weszła w drugą fazę, polegającą na identyfikacji, przechwytywaniu i neutralizacji statków przemytniczych na wodach międzynarodowych. Do tej pory aresztowano i przekazano włoskim władzom 71 podejrzanych o przemyt ludzi, zneutralizowano 139 łodzi przemytniczych oraz uratowano 16 tysięcy migrantów.

Rozszerzając mandat operacji UE chce zapobiec kolejnej fali migracji przez Morze Śródziemne z wybrzeży Libii do Włoch.

(Załoga włoskiego okrętu Aviere uratowała 238 uchodźców dryfujących na pontonach u wybrzeża Libii, 29.04.2016)

Źródło: RUPTLY/-xnews

Po zamknięciu wiodącego z Grecji tzw. szlaku bałkańskiego Włochy stały się tym unijnym krajem, do którego przybywa najwięcej uchodźców. Szacuje się, że od początku roku przybyło ich blisko 38 tysięcy.

IAR, to