Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Agnieszka Kamińska 15.01.2017

Po Moskwie śladami represji wobec Polaków. Memoriał przygotował przewodnik dźwiękowy

Rosyjskie Stowarzyszenie Memoriał, zajmujące się badaniem zbrodni stalinowskich, opracowało spacer po Moskwie śladami represji wobec polskiej ludności w ZSRR. Audioprzewodnik opowiada o dziewięciu takich obiektach w rosyjskiej stolicy.
Posłuchaj
  • Audioprzewodnik po Moskwie śladami represji wobec Polaków. Relacja Macieja Jastrzębskiego z Moskwy (IAR)
Czytaj także

Dzięki tej trasie można poznać w Moskwie miejsca, gdzie znajdowały się obozy dla jeńców wojennych, w tym żołnierzy wojny 1920 roku. Dowiedzieć się można, że dzisiejszy zaułek Staropanski przejął nazwę od rejonu Staryje Pany, gdzie Polacy osiedlali się od XVI wieku. 

Wśród miejsc, które związane są z represjami wobec Polaków, wskazano dawny budynek kościoła św. apostołów Piotra i Pawła. Świątynia została wybudowana przez polską wspólnotę w pierwszej połowie XIX w. Skonfiskowana po rewolucji komunistycznej, została przebudowana i do dziś nie zwrócona prawowitym właścicielom. Jak wspomina szefowa rosyjskiej Polonii Halina Romanowa, w okresie terroru stalinowskiego majątek wspólnoty został rozgrabiony, a księża zamordowani, albo wywiezieni do łagrów.

Pierwszy przewodnik o konkretnej narodowości

Chociaż Memoriał opracował dotychczas kilka audioprzewodników po miejscach związanych z represjami stalinowskimi, "polski" przewodnik jest pierwszym poświęconym konkretnej grupie narodowościowej.

To efekt współpracy Memoriału z Ośrodkiem KARTA. Polska organizacja przygotuje wersję przewodnika w języku polskim; obecnie działa on w wersji rosyjskiej i angielskiej.

Memoriał od dawna prowadzi program o nazwie "Topografia terroru", w ramach którego bada i opisuje miejsca w Moskwie związane z historią represji. Upamiętnia imiennie ofiary tych represji w ramach projektu "Ostatni adres" - umieszcza na moskiewskich budynkach tabliczki z informacją o lokatorach, którzy padli ofiarą terroru lat 30. Celem audioprzewodników jest pokazanie w prostej formie zawartości archiwów i danych zebranych przez Memoriał.

- Chodzi o to, by znaleźć nowy sposób na opowiedzenie tej historii - mówi PAP koordynatorka projektu Natalia Barysznikowa.

"Polską" trasę po Moskwie opracowano w aplikacji izi.TRAVEL, którą można zainstalować na smartfonie i w ten sposób słuchać historii budynków mijanych w trakcie spaceru. Taka forma przewodnika to łatwa podróż w historię XX wieku - mówi Barysznikowa. Na stronie internetowej można odbyć spacer wirtualnie - odsłuchać wersji dźwiękowej lub przeczytać tekst o każdym obiekcie, obejrzeć związane z nim zdjęcia archiwalne.

Obiekty w "polskim" przewodniku związane są historią represji i aresztowań przed wrześniem 1939 r. Autorzy sięgnęli do różnych źródeł, w tym do materiałów Memoriału i archiwów. Do przewodnika włączyli np. dwa obiekty upamiętnione w ramach projektu "Ostatni adres". Wśród nich - dom przy ulicy Miasnickiej 15, gdzie mieszkała polska rodzina Włastowskich. Trzej bracia z tej rodziny zostali aresztowani i zginęli w represjach lat 30.

Lektorem audioprzewodnika "Represje wobec Polaków w Moskwie" jest Aleksandr Gurjanow, szef polskiej sekcji Memoriału.

Stalinowskie zbrodnie

Memoriał przypomina, że w ramach tak zwanej "Akcji Polskiej", prowadzonej przez NKWD zamordowano w Rosji do 1939 roku ponad 180 tysięcy osób polskiego pochodzenia. Po 1939 roku liczbę ofiar wśród Polaków i polskich obywateli innych narodowości Memoriał szacuje na 530-570 tysięcy ludzi.

Jak piszą autorzy audioprzewodnika, w latach ZSRR polska społeczność, która żyła w Moskwie przed 1917 rokiem, została faktycznie zniszczona.

Dzięki trasie opracowanej przez Memoriał poznać można miejsca będące świadectwem jej istnienia.

PAP/IAR/agkm