Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Agnieszka Kamińska 26.06.2017

Spór o Nord Stream 2. Wiele państw UE krytykuje mandat do rozmów z Rosją o budowie gazociągu

Projekt wytycznych Komisji Europejskiej do negocjacji z Rosją w sprawie Nord Stream 2 wzbudza kontrowersje wśród państw członkowskich.

Tak wynika z pierwszej dyskusji poświęconej budowie drugiej magistrali Gazociągu Północnego podczas narady ministrów do spraw energii z unijnych krajów w Luksemburgu. Narada odbyła się za zamkniętymi drzwiami, ale Polskie Radio dowiedziało się nieoficjalnie od dyplomatów jak przebiegała.

Wprawdzie Malta, kierująca pracami Unii nie przewidywała długiej dyskusji w tej sprawie. Uważała, że wystarczy tylko informacja Komisji Europejskiej, ale w dyskusji zabrali głos ministrowie z 13 krajów członkowskich.

To tylko potwierdza, że sprawa jest kontrowersyjna - powiedział Polskiemu Radiu jeden z unijnych dyplomatów.

Z tej 13-stki tylko dwa kraje - Szwecja i Dania - otwarcie poparły projekt wytycznych, który przygotowała Komisja Europejska do negocjacji z Rosją.

Pozostałe państwa krytycznie oceniły mandat.

Polska, kraje bałtyckie, Rumunia, Chorwacja ale także Wielka Brytania i Włochy uznały, że Komisja w negocjacjach z Rosją powinna mieć twarde i jednoznaczne stanowisko. Bruksela powinna domagać się, by Nord Stream 2 był w pełni zgodny z unijnym prawem i by miało ono zastosowanie zarówno do części morskiej jak i lądowej. Takiego jednoznacznego stanowiska w projekcie Komisji Europejskiej nie ma.

Rozmowy z Rosją to pomysł Komisji, która tłumaczyła, że różne są ekspertyzy na temat stosowania unijnego prawa i że inwestycja nie może być w próżni prawnej.

Komisja zaproponowała więc wynegocjowanie wspólnie warunków dotyczących budowy Nord Stream 2.

IAR/agkm