Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
migrator migrator 12.02.2010

Sikorski rozmraża stosunki z Białorusią

Rozpoczęło się spotkanie szefów polskiej i białoruskiej dyplomacji. Radosław Sikorski rozmawia z Sarhiejem Martynawem między innymi o prześladowaniu działaczy nieuznawanego przez władze Związku Polaków na Białorusi.

Ministrowie omówią też zagadnienia dotyczące współpracę w dziedzinie gospodarki i energetyki, rolnictwa i kultury. Ważnym punktem rozmów będzie także sprawa współpracy Białorusi z Unią Europejską, w tym jej uczestnictwo w Partnerstwie Wschodnim.

Ministrowie spraw zagranicznych podpiszą również umowę o małym ruchu granicznym. Po stronie polskiej ma nią być objętych 600 tysięcy osób, po stronie białoruskiej ponad milion mieszkańców przygranicznych miejscowości. Umowa obejmuje miejscowości położone w pasie 30-tu kilometrów po obu stronach granicy.

Po rozmowach z Radosławem Sikorskim, minister Siarhiej Martynau wygłosi wykład na temat polityki zagranicznej Białorusi i rozwoju stosunków polsko-białoruskich, organizowany przez Polski Instytut Spraw Międzynarodowych we współpracy z Ambasadą Republiki Białorusi w Warszawie.

Mińsk bliżej Unii Europejskiej?

Dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych Sławomir Dębski uważa, że wizyta Siarhieja Martynawa jest ważna dla dalszego rozwoju stosunków polsko-białoruskich. Szef białoruskiej dyplomacji przyjechał z roboczą wizytą na zaproszenie Radosława Sikorskiego.

Sławomir Dębski powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że ta wizyta powinna dać odpowiedź, czy Mińsk chce być blisko Unii Europejskiej, bowiem zaprzeczają temu ostatnie represje wobec białoruskich Polaków.

Stosunki "co najmniej poprawne"

W opinii Sławomira Dębskiego, niezrozumiałe jest nasilenie szykan białoruskich władz wobec mniejszości polskiej w przededniu wizyty Siarhieja Martynawa. Jak podejrzewa, może to być spowodowane chęcią skupienia się wyłącznie na tym temacie, a nie kwestiach gospodarczych czy współpracy w ramach Partnerstwa Wschodniego.

Dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych podkreśla, że ważnym punktem rozmów będzie podpisanie umowy o małym ruchu granicznym. Ma to dla Sławomira Dębskiego znaczenie symboliczne, bowiem oznacza, że relacje między oboma państwami są "co najmniej poprawne". Jednak dyrektor PISM-u zaznacza, że Polska będzie rozwijać współpracę z Białorusią, jeśli władze nie będą łamać praw mniejszości narodowych.

rk,Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)