Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Daniel Czyżewski 12.12.2017

Premier w expose: program Mieszkanie Plus to sztandarowe zadanie rządu na najbliższe 10 lat

 - W Polsce brakowało 3-4 milionów mieszkań i nadal tyle brakuje; program budowy mieszkań to sztandarowe zadanie dla polskiego rządu na najbliższe 10 lat - powiedział we wtorkowym expose w Sejmie premier Mateusz Morawiecki.
Posłuchaj
  • Po expose ma odbyć się przerwa, a potem - dyskusja. Głosowanie nad wnioskiem premiera o udzielenie wotum zaufania rządowi zaplanowano po północy. Relacja Tomasza Zielenkiewicza (IAR)
Czytaj także
  • Premier powiedział, że priorytetem rządu jest realizacja programu "Mieszkanie Plus" 
  • Zapowiedział również, że wkrótce zaproponuje pakiet ustaw gospodarczych, które uproszczą życie przedsiębiorcom 
  • Morawiecki potwierdził, że "NATO jest fundamentem naszego bezpieczeństwa", stwierdził, że jest przeciwny "Europie dwóch prędkości", poparł konsolidację państw regionu w ramach Grupy Wyszehradzkiej i Inicjatywy Trójmorza
  • Potwierdził, że celem rządu jest wydatkowanie 6 proc. PKB na służbę zdrowia, dodatkowo planuje stworzyć Narodowy Instytut Onkologii oraz Narodowego Programu Zdrowia Kardiologicznego, które "unowocześnią polską służbę zdrowia"

Premier zapowiedział, że rząd zaproponuje pakiet korzyści dla samorządów dbających o ład przestrzenny i estetykę. 

Czytaj więcej
mm 1200 pap.jpg
Zaprzysiężenie premiera i nowego rządu w Pałacu Prezydenckim. Beata Szydło wicepremierem

Brakuje 3-4 milionów mieszkań

W expose Morawiecki, który w poniedziałek został powołany na nowego szefa rządu przez prezydenta Andrzeja Dudę, wskazał, że Polska zajmuje dzisiaj "przedostatnie miejsce w Europie, jeśli chodzi o liczbę mieszkań w stosunku do liczby mieszkańców".

- Brakowało 3-4 mln mieszkań i nadal tyle brakuje - zauważył, co spotkało się ze wzburzeniem posłów z ław opozycji, którzy przypominali podnoszone przez PiS w latach 2005-2007 hasło budowy 3 milionów mieszkań.

Zwracając się do nich Morawiecki powiedział: "ośmieszaliście to wtedy i można to ośmieszać, (...) ale nie ma się z czego śmiać, naprawdę te mieszkania są potrzebne". - To jest życie wielu milionów młodych Polaków, pomóżcie je budować - apelował.

mmmm 1200 tt.JPG
Premier do opozycji: potępiliśmy hasła rasistowskie, nie eskalujcie tego dalej

Jak ocenił premier, w sferze polityki mieszkaniowej Polska odrabia "zaległości z 70 lat". - I nie jest łatwo, oczywiście, ruszyć tę bryłę, ale ta kula śniegowa już ruszyła i za parę kwartałów będziemy właśnie oddawać do użytku pierwsze zbudowane (w programie Mieszkanie plus - przyp.red.) tanie mieszkania. Ten program jest na najbliższe 10 lat sztandarowym zadaniem rządu Rzeczpospolitej - mówił Morawiecki.

Szef rządu opowiedział się jednocześnie za tym, żeby "nasze miasta i miasteczka stanowiły spójną całość, do domu każdego docierała sprawna komunikacja publiczna, a szkoły i przedszkola pojawiły się tam, gdzie powstają nowe osiedla". Dlatego - zadeklarował - "zaproponujemy pakiet korzyści dla samorządów, które zadbają o ład przestrzenny (...) i estetykę".

Wskazał w tym kontekście, iż obecnie "prawo niestety nie zapobiega inwestycjom mieszkaniowym w szczerym polu, odciętym od komunikacji, szkół, przedszkoli i nawet podstawowej infrastruktury technicznej". - Takie mieszkania szybko zamiast mieszkaniami marzeń stają się koszmarem - zauważył premier.

Pakiet dla gospodarki

- Wkrótce zostanie przedstawiony pakiet ustaw upraszczających życie gospodarcze, bez sprawnych i sprawiedliwych sądów uczciwy przedsiębiorca nie ma szans na walkę z mafią, układem czy monopolami - powiedział również w expose Morawiecki.

- Sercem naszej filozofii gospodarczej są mikro, małe i średnie firmy, które dają utrzymanie milionom Polaków. Dla małych i średnich przedsiębiorców mam ważne przesłanie - wszyscy uczciwi przedsiębiorcy mogą oczekiwać dbałości o otoczenie prawne, a jednocześnie równych zasad konkurencji - powiedział Morawiecki. 

- Wkrótce zostanie przedstawiony cały pakiet ustaw upraszczających życie gospodarcze, z Konstytucją Biznesu na czele - zapowiedział.

Morawiecki powiedział, że bez państwa i jego instytucji wolny rynek nie obroni się przed korupcją, przed wyłudzeniami podatków, przed monopolami czy przed nieuczciwą konkurencją z zagranicy. 

- Również bez sprawiedliwych sądów uczciwy przedsiębiorca nie ma szans na walkę z mafiami, z układem zamkniętym czy z monopolami - dodał. 

Dlatego, jak mówił, tak ważne są takie instytucje jak CBA czy wydziały przestępczości gospodarczej w Policji czy prokuraturze. - Dlatego tak ważne są sprawne i sprawiedliwe sądy - podkreślił Morawiecki.

Trójmorze, UE, NATO, Polonia

NATO jest i pozostanie fundamentem naszego bezpieczeństwa, a USA naszym głównym sojusznikiem - mówił w trakcie expose premier Mateusz Morawiecki. Zapewnił, że jego rząd planuje pogłębić relacje z Ukrainą, Litwą i Gruzją, a także rozwijać swoje relacje z krajami Azji, Afryki i Bliskiego Wschodu.

Morawiecki podkreślił, że jego rząd będzie dążył do jak najdalej idącej harmonizacji działań NATO i UE w zakresie bezpieczeństwa. W tym kontekście przywołał m.in. przystąpienie do stałej współpracy strukturalnej w dziedzinie obronności (PESCO).

- NATO jest i pozostanie fundamentem naszego bezpieczeństwa, zaś Stany Zjednoczone naszym głównym sojusznikiem - zadeklarował premier.

Zapewnił, że Polska wykorzysta potencjał armii do wzmocnienia rodzimego przemysłu zbrojeniowego. Wśród działań jego rządu wymienił także konsolidację państw regionu, w tym w ramach Grupy Wyszehradzkiej, Inicjatywy Trójmorza czy "prawdziwego" strategicznego partnerstwa na Wschodzie.

- Planujemy pogłębić nasze relacje z Ukrainą, Litwą czy Gruzją i nadać im nową jakość, chociaż do tanga trzeba dwojga - mówił.

Morawiecki stwierdził również, że Polska będzie rozwijać swoją współpracę, w tym na polu gospodarczym m.in. z krajami Azji, Bliskiego Wschodu i Afryki. 

Premier zadeklarował również, że jego rząd chce wspierać Polonię w różnych regionach świata. - Przejawi się to zarówno w działaniach na rzecz ochrony interesów polskich obywateli za granicą, a także prowadzonych wspólnie ze środowiskami polonijnymi działaniach na rzecz obrony dobrego imienia naszego kraju - zapewniał.

Wyraził nadzieję na powrót Polonii z emigracji. Jak mówił, rząd będzie w tym celu wzmacniać programy repatriacyjne. - Jest nas 60 mln na świecie i mamy obowiązki wobec wszystkich Polaków, a oni mają obowiązki wobec Polski - stwierdził.

Mateusz Morawiecki poruszył również kwestie współpracy w ramach Unii Europejskiej. Zaznaczył, że sprzeciwia się tworzeniu "Europy dwóch prędkości". - Kochana Europo, polski kawałek na pewno doskonale pasuje do europejskich puzzli, ale nie wolno go umieszczać niewłaściwą stroną, albo wbijać na siłę - mówił premier.

6 proc. PKB na zdrowie, instytuty kardiologii i onkologii

Szef rządu dużo miejsca w expose poświęcił służbie zdrowia. - W ciągu najbliższych kilku lat doprowadzimy do skokowego wzrostu wydatków na służbę zdrowia, do poziomu 6 proc. PKB - powiedział we wtorkowym expose w Sejmie premier Mateusz Morawiecki. Jak zaznaczył, jest to odpowiedź na słuszne postulaty pacjentów i personelu medycznego.

Morawiecki wymienił służbę zdrowia na pierwszym miejscu wśród kluczowych obszarów rozwoju Polski na najbliższe lata. - Nie ma godnego życia bez sprawnej opieki zdrowotnej. Dlatego doprowadzimy do skokowego wzrostu wydatków na służbę zdrowia, do poziomu 6 proc. PKB, w ciągu najbliższych kilku lat - oświadczył szef rządu.

Jak zaznaczył, jego deklaracja to "odpowiedź na słuszne postulaty pacjentów, personelu medycznego, lekarzy i pielęgniarek". Dodał, że już w tym roku m.in. na skrócenie kolejek i zakup sprzętu przeznaczono dodatkowe 4 mld zł. - A to dopiero początek - podkreślił premier.

Morawiecki w swoim przemówieniu zwrócił uwagę, że dwie najczęstsze przyczyny śmierci Polaków to choroby nowotworowe i choroby układu krążenia. Zapowiedział położenie w związku z tym większego nacisku na profilaktykę i leczenie tych chorób, a także uruchomienie Narodowego Instytutu Onkologii oraz Narodowego Programu Zdrowia Kardiologicznego, które "unowocześnią polską służbę zdrowia".

- Zresztą nie wszystko chyba musi mieć przydawkę "narodowy", może być "polski" albo "państwowy", też pięknie - dodał premier.

Zastrzegł, że nie możemy pozwolić, żeby "nowe pieniądze zostały źle wydane", a dofinansowany przez państwo system był nieefektywny. - Dlatego tak jak uszczelniliśmy system podatkowy, to podobną operację zamierzamy przeprowadzić w odniesieniu do służby zdrowia - oświadczył Morawiecki.

dcz