Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
migrator migrator 01.05.2010

2 maja Dzień Flagi - nie tylko polskiej

Wiele krajów, w tym Polska, obchodzi 2 maja Święto Flagi. Wśród nich są państwa skandynawskie, Stany Zjednoczone, Meksyk, Argentyna, Chiny, Litwa, Estonia, Ukraina i Rosja.

Wiele krajów, w tym Polska, obchodzi 2 maja Święto Flagi. Wśród nich są państwa skandynawskie, Stany Zjednoczone, Meksyk, Argentyna, Chiny, Litwa, Estonia, Ukraina i Rosja.

W Polsce Dzień Flagi został ustanowiony po nowelizacji ustawy o godle, barwach i hymnie w 2004 roku. Biało-czerwone barwy, obok wizerunku białego Orła oraz Mazurka Dąbrowskiego, należą do najważniejszych symboli państwowych Polski.

Święto jest obchodzone między świętami: 1 maja, dawnym Świętem Pracy i 3 maja - Świętem Konstytucji 3 Maja. W latach PRL właśnie w tym dniu zdejmowano po 1 maja flagi państwowe, aby nie były eksponowane w dniu zniesionego przez władze komunistyczne, Święta Konstytucji 3 Maja.

Dzień Flagi przypada w rocznicę zdobycia Berlina - 2 maja 1945 roku, żołnierze polscy zawiesili biało-czerwony sztandar na kolumnie Siegessaeule w Berlinie w trakcie zdobywania tego miasta.

Święto Flagi ma charakter edukacyjny i służy propagowaniu polskich symboli narodowych. Flaga jest znakiem symbolizującym suwerenność państwową lub narodową. Wygląd flagi zwykle nawiązuje do tradycji historycznej państwa.

Słowo "flaga" pochodzi z języka niderlandzkiego, gdzie "vlag" oznacza chorągiew państwową, uznaną w swej formie za oficjalną i dopuszczaną do użytku tylko w określonych okolicznościach.

Polska flaga składa się z dwóch równych, poziomych pasów: białego i czerwonego. Po raz pierwszy kolory te zostały wprowadzone jako barwy państwowe w 1831 roku. Flaga o takim wyglądzie oficjalnie została uznana za symbol narodowy w 1919 roku, w rok po uzyskaniu przez Polskę niepodległości.

Polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. Biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski oraz bieli Pogoni - rycerza galopującego na koniu, będącego godłem Litwy. Oba te godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Dlatego też na fladze biel znalazła się u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła, niż tła.

Poza granicami Polski oficjalnym symbolem naszego kraju jest flaga z polskim orłem na białym pasie. Używa się jej w celu dyplomatycznej reprezentacji Rzeczypospolitej Polskiej.

rr, Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)