Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
migrator migrator 25.06.2010

Rosja wściekła na Mołdawię za "okupację"

Jako bluźnierstwo określił MSZ Rosji postanowienie p.o. prezydent Mołdawii Mihaia Ghimpu, by 28 czerwca 1940 r. ogłosić "dniem okupacji radzieckiej". Zdaniem strony rosyjskiej, jest to element kampanii politycznej wymierzonej w partnerstwo obu krajów
Rosja wściekła na Mołdawię za okupację

Dekret w sprawie 28 lipca Mihai Ghimpu wydał w czwartek. Przyznał, że nie konsultował go z partnerami z koalicyjnego Sojuszu na rzecz Integracji Europejskiej.

Wielka Wojna Ojczyźniana

"Jako bluźnierstwo oceniamy kolejną próbę zniekształcenia naszej wspólnej z narodem mołdawskim historii i wydarzeń związanych z Wielką Wojną Ojczyźnianą lat 1941-45" (tak w Rosji nazywa się tę część II wojny światowej, w której ZSRR walczył po stronie koalicji antyhitlerowskiej) - oznajmiło MSZ Rosji. Jak oceniło, "jest to element planowanej kampanii politycznej, której ostrze skierowane jest przeciw partnerstwu rosyjsko-mołdawskiemu".

Według resortu decyzja władz mołdawskich powodowana jest chęcią "odwrócenia uwagi społeczeństwa od realnych problemów dzisiejszej Mołdawii i jednocześnie zniszczenia istniejących mechanizmów zabezpieczenia stabilności nad Dniestrem".

Ghimpu, wydając swój dekret, powołał się na postanowienia dwóch komisji zajmujących się kwestiami historii. Dekret zaleca władzom lokalnym w Mołdawii, by 28 czerwca organizowały uroczystości upamiętniające ofiary okupacji. Wzywa też Federację Rosyjską "jako sukcesorkę ZSRR", by "bezwarunkowo, przejrzyście i w trybie pilnym wyprowadziła wojska i uzbrojenie" z terytorium Mołdawii.

MSZ Rosji w oświadczeniu zaznacza, że "nie po raz pierwszy" styka się użyciem "pseudohistorycznego traktowania przyczyn II wojny światowej i wniosków z niej w postaci różnego rodzaju upamiętniających dat", w celu "uzasadnienia koniunkturalnych decyzji, przyjmowanych przede wszystkim w interesie grupy rządzącej, wbrew ogólnonarodowym interesom państwa". Zdaniem ministerstwa dekret "może stać się wstępem do konfrontacji na płaszczyźnie politycznej oraz w wielonarodowym społeczeństwie mołdawskim".

Mołdawska Socjalistyczna Republika Radziecka

W czerwcu 1940 roku ZSRR, wykorzystując podpisany z Niemcami pakt Ribbentrop-Mołotow, zażądał od Rumunii natychmiastowego opuszczenia znajdujących się wówczas w jej granicach terytoriów: Besarabii i północnej Bukowiny. 28 czerwca ambasadorowi Rumunii w Moskwie wręczono ultimatum z tym żądaniem.

Władze radzieckie połączyły następnie większą część Besarabii z Mołdawską Autonomiczną Socjalistyczną Republiką Radziecką, utworzoną wcześniej (w 1924 r.) w ramach Ukraińskiej SRR. W ten sposób powstała Mołdawska SRR. Pozostałą część Besarabii wraz z Bukowiną wcielono bezpośrednio do Ukraińskiej SRR.

Niegdysiejsza Mołdawska ASRR to obecne Naddniestrze - niekontrolowana przez władze Mołdawii separatystyczna republika, w której jako wojska pokojowe stacjonuje 14. armia rosyjska.

sm, PAP