Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
migrator migrator 05.06.2010

Południe zmaga się z drugą falą powodziową

Województwa podkarpackie, małopolskie i świętokrzyskie zmagają się z drugą falą powodziową. Wisłoka przerwała wały w Jaśle - zalana jest duża część miasta. W Małopolsce po zawaleniu się mostu na Popradzie, zablokowany jest szlak kolejowy Nowy Sącz -Krynica/Muszyna. Trwa odbudowa wału przeciwpowodziowego w Świniarach w województwie mazowieckim.

Na Podkarpaciu stany alarmowe są przekroczone na Wisłoce, Wisłoku i Sanie. Po przerwaniu wału na Wisłoce w powiacie jasielskim zostało zalanych około 650 budynków. Ewakuowano 358 osób, w tym 21 przez śmigłowce.

Wczoraj wieczorem został też przerwany wał na rzece Jasiołka. W powiecie ropczycko-sędziszowskim uaktywniły się osuwiska w miejscowościach Zagórzyce i Łączki Kucharskie. W powiecie tarnobrzeskim woda przerwała wały przeciwpowodziowe na rzece Trześniówka i Łęg. Ucierpiały miejscowości Trześń, Gorzyce, Orliska, Wrzawy.

Od jutra alarm powodziowy dla Warszawy

Wojewoda mazowiecki podjął decyzję o wprowadzeniu od jutra od godz. 13 alarmu powodziowego dla Warszawy i powiatów: warszawskiego zachodniego oraz legionowskiego. Natomiast od dzisiejszego południa obowiązuje alarm przeciwpowodziowy dla powiatów: grójeckiego, otwockiego i piaseczyńskiego.

W Świniarach pod Płockiem działania strażaków wspierają żołnierze oraz trzy śmigłowce. Helikoptery zrzucają piasek i gruz na wyrwę w wale przeciwpowodziowy. Wyrwa ma ponad 100 m szerokości.

Wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski ostrzega, że Dolina Dobrzykowsko-Iłowska najprawdopodobniej nie uniknie ponownego zalania. Budowany wał ma jednak ograniczyć rozmiary ewentualnej powodzi. Służby pracują obecnie przy budowie wału opaskowego, gdyż wyrwy o głębokości 10 metrów nie da się zabudować. Woda cały czas wpływa przez nią na zalny teren - powiedział starszy brygadier Gustaw Mikołajczyk, mazowiecki komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej. Budowany wał opaskowy ma spełnić dwa zadania. Po pierwsze ma ograniczyć przelewanie się wody na ten teren, po drugie - ochronić brzegi wału przed rozmyciem przez wpływającą wodę.

Strażacy i wojskowi pracują też przy umacnianiu zapory usypanej w Dobrzykowie - dodaje komendant Mikołajczyk. Zastrzega jednak, że nie można dokładnie przewidzieć, gdzie i z jaką siłą uderzy woda.

Most w Nowym Sączu zawalił się

Poziom wody w rzekach Małopolski nadal jest wysoki. Stany alarmowe przekroczone są w 14, a stany ostrzegawcze w 11 miejscach. Nadal alarmy powodziowe obowiązują też w Krakowie, Tarnowie i Nowym Sączu, 6 powiatach i 11 gminach, a pogotowia przeciwpowodziowe w 4 powiatach i 10 gminach. Z powodu zerwania mostu kolejowego na rzece Poprad w Nowym Sączu nieprzejezdna jest trasa Nowy Sącz - Krynica/Muszyna. Podtopione są Gorlice i gminy w powiecie gorlickim oraz Muszyna w powiecie nowosądeckim. Nieprzejezdne są szlaki kolejowe: Tarnów - Stróże, Nowy Sącz - Krynica/Muszyna (zawalenie się mostu w mieście Nowy Sącz), Stróże - Jasło. Na powyższych odcinkach brak komunikacji zastępczej z uwagi na nieprzejezdne drogi.

W gminie Szczucin (powiat dąbrowski) w miejscowości Słupiec woda rozszczelniła w nocy wał na Wiśle. Ogłoszono natychmiastową ewakuację ludności (około 3 tys. osób) z terenu gminy.
W Gorlicach podtopione są budynki mieszkalne. Trwa wypompowywanie wody. W gminie Biecz (powiat gorlicki) woda podtopiła tereny nad rzeką Ropą. Przy użyciu helikoptera i pontonów ewakuowano 50 osób. Na terenie gminy wystąpiło 20 osuwisk, zalanych zostało 5 przepompowni. W gmina Łużna (powiat gorlicki) uszkodzone są 4 mosty, podtopione budynki mieszkalne i gospodarcze.

W powiecie nowosądeckim w gminie Muszyna zalane są ulice. Zalało również wsie Milik, Żegiestów, Szczawnik. Zniszczone są trzy mosty na potoku Muszynianka. Ewakuowano około 200 osób. W powiecie tarnowskim trwa wypompowywanie wody z rozlewiska w gminie Wietrzychowice. Dostarczana jest woda i żywność dla ludzi i pasza dla zwierząt. Obecnie bez prądu jest ponad 7 tys. odbiorców z Małopolski. Przy usuwaniu skutków powodzi pracuje 5578 strażaków PSP i OSP oraz 264 żołnierzy.

Woda zalewa Sandomierz

W Sandomierzu w Świętokrzyskiem woda zalewa prawobrzeżną część miasta. W powiecie staszowskim w gminie Połaniec woda z wyrwy wału wiślanego w Rybitwach zagraża miejscowościom Rybitwy i Ruszcza. Zalanych jest ponad 100 gospodarstw. W powiecie buskim w gminie Pacanów trwa uszczelnianie przesiąkniętych wałów. Skierowano tam 75 żołnierzy i amfibię.

Na Lubelszyźnie woda zalewa ponownie teren gminy Wilków. Nad ranem fala powodziowa przerwała tam wał. Trwa ewakuacja ludności.

Przez Górzów Wielkopolski w Lubuskiem przechodzi fala kulminacyjna na Warcie. Służby ratownicze pracują przy przesiąknięciach wałów przeciwpowodziowych.

W województwie zachodniopomorskim alarm przeciwpowodziowy obowiązuje nadal w Szczecinie i w powiatach myśliborskim i gryfińskim. Nadal zamknięta jest droga nr 120 Gryfino-Mescherin, droga gminna Krajnik Dolny-Zatoń, droga Ognica-Widuchowa.