PolskieRadio 24
Paweł Majewski 22.09.2019

Ekstraklasa: kapitalne derby Dolnego Śląska. Osiem bramek we Wrocławiu

Kapitalny mecz obejrzeli kibice we Wrocławiu. W derbowym spotkaniu Śląsk zremisował z Zagłębiem Lubin 4:4 (2:2). Bohaterem gospodarzy był Hiszpan Erik Exposito, który popisał się hat-trickiem.
  • Jakub Łabojko ze Śląska przyznał, że nie było to typowe spotkanie. (IAR)
  • Alan Czerwiński z Zagłębia tłumaczył, że jego zespół musi skupić się nad poprawą gry w defensywie. (IAR)

Obie drużyny przystępowały do derbów Dolnego Śląska wyjątkowo zmotywowane. Śląsk po ośmiu kolejkach był jedyną niepokonaną drużyną, natomiast Zagłębie w poprzednim spotkaniu rozbiło Wisłę Płock 5:0. Lubinian prowadził ponadto nowy trener Słowak Martin Sevela.

Strzelanie czas zacząć

Gospodarze, którzy w tabeli zajmowali trzecie miejsce, zaczęli lepiej. W 22. minucie wyszli na prowadzenie po golu Exposito zdobytym głową. Hiszpan, który zdobył swojego drugiego gola w Ekstraklasie, wykorzystał dobre dośrodkowanie Dino Stigleca. Jak miało się okazać, nie było to ostatnie słowo napastnika wrocławian.

Dziesięć minut później znów był remis. Sędzia Szymon Marciniak podyktował rzut karny po zagraniu piłki ręką przez Wojciecha Gollę. Jedenastkę na gola zamienił Filip Starzyński, chociaż Matus Putnocky wyczuł jego intencje. Bramkarz gospodarzy nie zdołał jednak odbić futbolówki.

Exposito w formie

Miejscowi kibice znowu podskoczyli do góry w 38. minucie, gdy swojego drugiego gola w meczu zdobył Exposito. Tym razem dośrodkowywał Jakub Łabojko. Robert Pich zgrał piłkę do Hiszpana, a ten pokonał Konrada Forenca. Na przerwę zespoły zeszły jednak remisując. Bartosz Kopacz wykorzystał bowiem wrzutkę Lubomira Guldana z prawej strony.

Festiwal pięknych goli

Druga połowa wcale nie była słabsza. Oba zespoły nadal atakowały, ale na kolejnego gola trzeba było czekać ponad kwadrans. W 63. minucie Sasa Zivec wyprowadził gości na prowadzenie. Piękny strzał Słoweńca zmieścił się przy samym słupku.

Dwie minuty później równie urodziwym golem odpowiedzieli wrocławianie. Stiglec uderzył z rzutu wolnego nad murem, doprowadzając do remisu.

Wydawało się, że piłkarzom będzie ciężko o bramkę jeszcze ładniejszą niż te Zivca i Stigleca, ale takim twierdzeniom kłam zadał Bartosz Ślisz. Młody pomocnik Zagłębia huknął z woleja i pokonał Putnocky'ego strzałem zza pola karnego.

Śląsk wyszarpał punkt

Podopieczni Vitezslava Lavicki grali jednak do końca. W 90. minucie Exposito skompletował hat-tricka. Jego pierwsze uderzenie głową jeszcze obronił Forenc, ale przy dobitce był bezradny. Niesamowite derby Dolnego Śląska zakończyły się remisem 4:4!

Śląsk Wrocław - KGHM Zagłębie Lubin 4:4 (2:2)

Bramki: 1:0 Erik Exposito (22-głową), 1:1 Filip Starzyński (32-karny), 2:1 Erik Exposito (38), 2:2 Bartosz Kopacz (45+3), 2:3 Sasa Zivec (63), 3:3 Dino Stiglec (65), 3:4 Bartosz Slisz (68), 4:4 Erik Exposito (90).

Żółta kartka - Śląsk Wrocław: Dino Stiglec, Wojciech Golla.

Sędzia: Szymon Marciniak (Płock). Widzów: 20 434.

Śląsk Wrocław: Matus Putnocky - Łukasz Broź, Israel Puerto, Wojciech Golla, Dino Stiglec - Lubambo Musonda (83. Mateusz Cholewiak), Michał Chrapek, Jakub Łabojko, Robert Pich (72. Filip Marković), Przemysław Płacheta (90+2. Mateusz Hołownia) - Erik Exposito.

KGHM Zagłębie Lubin: Konrad Forenc - Alan Czerwiński, Bartosz Kopacz, Lubomir Guldan, Sasa Balić - Sasa Zivec, Bartosz Slisz, Jakub Tosik (84. Łukasz Poręba), Filip Starzyński, Damjan Bohar - Rok Sirk (69. Maciej Dąbrowski).

Wyniki meczów 9. kolejki i tabela ekstraklasy piłkarskiej:

2019-09-20:
Piast Gliwice - Raków Częstochowa 2:1 (0:1)
Lech Poznań - Jagiellonia Białystok 1:1 (1:1)

Pogoń Szczecin - Górnik Zabrze (15.00)
Cracovia Kraków - Legia Warszawa (17.30)

Tabela (mecze, zwycięstwa, remisy, porażki, bramki, punkty, różnica bramek)
16. ŁKS Łódź 9 1 1 7 7-18 4 -11
W przypadku równej liczby punktów o kolejności w końcowej tabeli decydują bezpośrednie mecze