Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Przemysław Goławski 25.09.2019

Francja: dla jednej czwartej muzułmanów szariat ważniejszy niż prawo państwowe

We Francji rośnie odsetek praktykujących muzułmanów. Według ostatnich danych blisko połowa młodych muzułmanów mieszkających w tym kraju uważa, że to świeckość państwa powinna dostosować się do religii.

- W przeciwieństwie do oczekiwań wielu socjologów, trajektoria sekularyzacji, którą podążyła większość Francuzów, nie jest trajektorią większości muzułmanów – zwraca uwagę Isabelle de Gaulmyn, redaktor naczelna tygodnika "La Croix".

Odniosła się do danych, które opublikował francuski Instytut IFOP. Wynika z nich, że od 1989 r. odsetek muzułmanów chodzących do meczetu na cotygodniową modlitwę wzrósł z 16 do 38 procent.

Pierwszeństwo szariatu

terror islam dżihad 1200 shutt.jpg
Islamski bank na Wyspach finansuje fundamentalizm

Dla 37 proc. francuskich muzułmanów to świeckie państwo musi dostosować się do ich religii, a nie odwrotnie. Odsetek ten jest wyższy dla młodych wyznawców i wynosi 49 proc. Co istotne, ponad jedna czwarta wyznawców Allaha, 27 proc. jest przekonanych, że prawo szariatu ma pierwszeństwo nad prawem państwowym.

Jak podkreśla Isabelle de Gaulmyn, te dane oznaczają poważne wyzwanie dla francuskiego społeczeństwa, które nie rozumie swych muzułmańskich rodaków, a francuskie szkoły nie potrafią ich wychować na lojalnych obywateli.

- Zbyt wielu młodych muzułmanów otrzymuje antymuzułmańskie nauczanie islamu oparte na naszych demokratycznych wartościach, czy to równości płci, czy wolności sumienia – dodaje redaktor naczelna "La Croix", która podkreśla, że mimo to 20 proc. muzułmanów z tytułem licencjata uważa, że lepiej byłoby zastosować prawo szariatu niż prawo republikańskie. Ocenia, że oznacza to poważne niepowodzenie francuskiej edukacji.

pg, La Croix