Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Konto Usunięte Konto Usunięte 09.11.2019

"Przemilczane cierpienie". W niedzielę XI Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym

Pod hasłem "Przemilczane cierpienie" w niedzielę wierni będą obchodzili XI Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym, poświęcony sytuacji chrześcijan w Sudanie Południowym. Organizuje go polska sekcja stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Dyrektor polskiej sekcji stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie ks. prof. Waldemar Cisło poinformował w piątek na konferencji prasowej w Warszawie, że według najnowszego raportu ONZ w Republice Sudanu Południowego, liczącej 12-15 mln mieszkańców, głoduje około 7 mln osób. Zaznaczył, że potrzebują oni natychmiastowej pomocy humanitarnej, bo brakuje także leków na cholerę czy dur brzuszny, co jest spowodowane piciem zanieczyszczonej wody.

Czytaj więcej
papiez-1200-pap.jpg
Papież: chrześcijanie są dziś bardziej prześladowani niż w pierwszych wiekach

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] Ks. M. Będziński: katolicyzm nie jest faworyzowany, tylko permanentnie prześladowany

Zaznaczył jednocześnie, że eksperci alarmują, iż głód i niedożywienie grożą w sumie 45 mln mieszkańców kilkunastu krajów wschodniej Afryki, m.in. Somalii, Etiopii czy Madagaskaru.

"Sudańczycy nie porzucają Kościoła"

Ks. prof. Cisło wskazał też, że w Sudanie Południowym dramatem jest śmiertelność noworodków (na 1000 dzieci umiera 40). Duży procent najmłodszych nie dożywa pięciu lat. Niepokoi również wysoki wskaźnik analfabetyzmu (70 proc. dzieci nie chodzi do szkoły).

- Jednak mimo kryzysu humanitarnego Sudańczycy nie porzucają Kościoła ani Chrystusa. Każdego dnia swoją postawą dają świadectwo wierności Temu, w którego imię przyjęli chrzest święty - powiedział ks. prof. Waldemar Cisło. Dlatego, według niego, musimy o nich zadbać, bo nie możemy ich zostawić samym sobie.

Sekretarz generalny KEP bp Artur Miziński podkreślił, że dni solidarności mają na celu - oprócz pomocy niesionej konkretnym Kościołom - przybliżenie prawdy o Jezusie Chrystusie i jego wiernych, którzy doznają prześladowania.

Czytaj więcej
red week facebook-663.jpg
Raport PKWP: rośnie przemoc wobec Kościoła. Codziennie za wiarę ginie 11 chrześcijan

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Franciszek: pamięć o "otwarciu drzwi Chrystusowi" jest wciąż żywa

Przypomniał, że obecnie 350 mln chrześcijan na świecie jest ze względu na wiarę poddawanych różnym formom dyskryminacji.
- Niejednokrotnie zapominamy o tym, że w różnych miejscach wyznawanie wiary w Jezusa Chrystusa jest zagrożone utratą życia czy też marginalizowaniem ich w życiu społecznym i zawodowym - powiedział bp Artur Miziński.

Prześladowani i zapomniani

Pomoc Kościołowi w Potrzebie (Kirche in Not) pomaga katolikom w 140 krajach. Zakres działań obejmuje: ewangelizację w mediach, kształcenie teologiczne, apostolat biblijny, pomoc duszpasterską, katechezę, stypendia mszalne, środki transportu, pomoc budowlaną. Pomoc Kościołowi w Potrzebie założył w 1947 r. holenderski norbertanin o. Werenfried van Straaten (1913-2003).

Od 2009 r. Sekcja Polska PKWP, przy aprobacie Konferencji Episkopatu Polski, organizuje Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Zainicjowała również wydanie publikacji "Prześladowani i zapomniani. Raport o prześladowaniu chrześcijan". Wydało też "Wierzę. Mały Katechizm katolicki" i przetłumaczoną na 176 języków książkę dla dzieci "Bóg przemawia do swoich dzieci: wybrane teksty z Biblii".

jp