Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Michał Szewczuk 21.12.2019

USA nakładają sankcje na Nord Stream 2. Sprzeciw Komisji Europejskiej

Komisja Europejska poinformowała, że jest przeciwna amerykańskim sankcjom wobec unijnych firm budujących gazociąg Nord Stream 2. W oświadczeniu przesłanym brukselskiej korespondentce Polskiego Radia Beacie Płomeckiej Komisja napisała, że analizuje wpływ najnowszych restrykcji.

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump podpisał ustawę o budżecie Pentagonu na przyszły rok, w której przewidziano sankcje wobec firm zaangażowanych w budowę drugiej nitki Gazociągu Północnego po dnie Bałtyku.

CZYTAJ TAKŻE: CHIRURGICZNE SANKCJE USA. NA CZYM POLEGAJĄ, DLACZEGO ALLSEAS WSTRZYMAŁO PRACE? 

Partnerami rosyjskiego Gazpromu w tej budowie jest pięć unijnych firm energetycznych z Austrii, Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii i Holandii, a także spółka ze Szwajcarii.

CZYTAJ RÓWNIEŻ
nord stream 2 f 1200.jpg
Trump podpisał sankcje na Nord Stream 2. Kluczowa dla inwestycji firma zawiesza prace

KE: zabiegano, by Nord Stream 2 działał w sposób przejrzysty

"Co do zasady, Unia sprzeciwia się nakładaniu sankcji na europejskie firmy prowadzące legalną działalność" - brzmi komentarz Komisji Europejskiej. Napisano w nim, że Bruksela zabiegała, by Nord Stream 2 działał w sposób przejrzysty i niedyskryminujący, zgodnie z unijnymi przepisami energetycznymi.

>>>[POLSKIE RADIO 24] Nord Stream 2 się spieszy, ekolodzy protestują. Budowa jeszcze tej zimy?

Komisja przypomniała, że od czasu wejścia w życie znowelizowanej dyrektywy gazowej w maju tego roku, w Unii obowiązują jasne zasady dotyczące wszystkich gazociągów łączących europejski rynek z krajami spoza Wspólnoty. Te zasady - jak podkreśliła Komisja - zostały uznane przez amerykańskie władze.

CZYTAJ RÓWNIEŻ
kaczki 1200.jpg
Wyścig z czasem o Nord Stream 2. "Kaczki sprzymierzeńcem przy wstrzymaniu inwestycji"

Podzielone opinie

Znowelizowana dyrektywa, o której pisze Komisja, nie jest tak rygorystyczna jak początkowo planowano i nie zablokuje powstania Nord Stream 2, ale zdaniem ekspertów, na pewno utrudni powstanie tej inwestycji.

Natomiast zdania wśród unijnych krajów dotyczące Nord Stream 2 są podzielone. Kraje Europy Środkowo-Wschodniej uważają, że ta inwestycja jest zagrożeniem dla bezpieczeństwa energetycznego Unii, bo jeszcze bardziej uzależnia ją od dostaw z Rosji. Państwa, których firmy są zaangażowane w budowę, bądź te kraje, które mają dobre kontakty w Moskwą, nie dostrzegają problemu.

msze