Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Paweł Bączek 31.01.2020

Wizyta prezydenta Francji w Polsce. Jest termin spotkania z premierem

Premier Mateusz Morawiecki spotka się w poniedziałek w Warszawie z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Tematami rozmów mają być m.in. relacje polsko-francuskie oraz bieżące sprawy z agendy europejskiej i międzynarodowej - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu (CIR).
1200_Macron_PAP.jpg
"Tematem nie jest praworządność". Doradca Macrona o relacjach z Polską

CIR podało w komunikacie, że spotkanie odbędzie się w ramach wizyty oficjalnej prezydenta Francji w Warszawie. "W ramach wizyty przewidywane są spotkania prezydenta Emmanuela Macrona z prezydentem Andrzejem Dudą, premierem Mateuszem Morawieckim, marszałkami Sejmu i Senatu RP: Elżbietą Witek i Tomaszem Grodzkim oraz osobistościami ze świata kultury" - napisano w komunikacie. Dodano, że wizycie towarzyszyć będzie Polsko-Francuskie Forum Przemysłowe.

We wtorek prezydent Macron odwiedzi Kraków, gdzie wygłosi wykład dla studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego.

CIR wskazał, że rozmowy premiera Morawieckiego z prezydentem Macronem dotyczyć będą "najważniejszych kwestii z zakresu relacji polsko-francuskich oraz bieżących spraw z agendy europejskiej i międzynarodowej".

Impuls do wzmocnienia współpracy gospodarczej

"Liczymy, że wizyta stanowić będzie impuls do wzmocnienia współpracy gospodarczej oraz współpracy w sferze wojskowej. Spotkanie stanowić będzie sposobność do przedstawienia stanowisk Polski w kwestii polityk UE szczególnie istotnych dla Polski (takich jak wieloletni budżet UE na lata 2021-2027, polityka klimatyczna, polityka przemysłowa, rozszerzenie UE, relacje ze wschodnim sąsiedztwem), jak i w kontekście bieżącej agendy międzynarodowej" - czytamy w komunikacie.

Mateusz Morawiecki - jak wskazano - zaprezentuje polskie propozycje dotyczące pogłębionej współpracy w zwalczaniu oszustw podatkowych w UE. "W 2019 roku Polska wystąpiła z inicjatywą zacieśnienia współpracy między krajami UE w zakresie poprawy efektywności zwalczania oszustw podatkowych, w szczególności transferu wiedzy i technologii służącej wykrywaniu mafii VAT" - przypomniał CIR. Dodał, że 29 stycznia 2020 r. w ministerstwie finansów odbyło się spotkanie przedstawicieli administracji podatkowych krajów UE, w którym uczestniczyli przedstawiciele 21 państw UE.

shutterstock_1264495771 emmanuel macron 1200.jpg
Emmanuel Macron z wizytą w Polsce na początku lutego. Jest potwierdzenie

"Nowe wyzwania wymagają nowych środków budżetowych"

CIR zaznaczył, że poniedziałkowe spotkanie premiera Morawieckiego z prezydentem Macronem odbędzie się bezpośrednio po sobotnim szczycie przyjaciół spójności w Portugalii, a przed nadzwyczajnym posiedzeniem Rady Europejskiej (20 lutego), podczas którego omawiany będzie wieloletni budżet UE na lata 2021-2027.

"Polska stoi na stanowisku, że wielkość nowego budżetu wieloletniego powinna odpowiadać ambicjom politycznym UE, także w kontekście nowych wyzwań stojących przed Wspólnotą. Należy zapewnić przy tym odpowiednie finansowanie dla dwóch traktatowych polityk: spójności i rolnej, które są sprawdzonymi instrumentami finansowymi o dużej europejskiej wartości dodanej" - czytamy w komunikacie. "Polska oczekuje pełnej konwergencji dopłat bezpośrednich dla rolników. Nowe wyzwania wymagają nowych środków budżetowych, przy czym nowe zasoby własne powinny być zrównoważone i sprawiedliwe, aby nie obciążały w nieproporcjonalnym stopniu mniej zamożnych państw członkowskich" - dodał CIR.

Cel: intensyfikacja współpracy gospodarczej

Premier w piątkowej wypowiedzi dla portalu money.pl, odnosząc się do poniedziałkowej wizyty prezydenta Francji wskazał, że "celem rozmów z Francją jest intensyfikacja współpracy gospodarczej". - Chcemy, aby Polska była siłą napędową głębszej współpracy gospodarczej poprzez powrót do zasad, które były podstawą powołania Unii Europejskiej - mówił.

W minioną sobotę szef Rady Europejskiej Charles Michel zapowiedział, że na 20 lutego zwoła specjalny szczyt UE ws. unijnego budżetu na lata 2021-2027. Michel podkreślił, że jest w pełni świadomy, że negocjacje te należą do najtrudniejszych, z jakimi UE musi się zmierzyć.

Macron 1200.jpg
Macron ostrzega Polskę ws. neutralności klimatycznej. Zapowiada konsekwencje

Premier podczas niedawnej wizyty w Niemczech, gdzie spotkał się z kanclerz Angelą Merkel, odnosząc się do zbliżającego się unijnego szczytu stwierdził, że nie spodziewa się wiele po tych negocjacjach. - Ale oczywiście przystąpimy do nich z dobrą wolą znalezienia przynajmniej kompromisu w jakichś częściach spraw budżetowych - deklarował. Morawiecki wskazał też, że Polska kładzie nacisk na sprawy wspólnego budżetu na politykę rolną i politykę spójności, czyli rozwój infrastruktury.

Spór o unijny budżet

Po grudniowym szczycie unijnym Michel przejął prowadzenie negocjacji w tej sprawie od fińskiej prezydencji, która, tak jak poprzednie prezydencje, nie była w stanie doprowadzić do zbliżenia stanowisk podzielonych stolic.

W sporze po jednej stronie są płatnicy netto, czyli kraje, które więcej wpłacają do unijnego budżetu, niż z niego wypłacają, z Niemcami, Holandią, Danią i Finlandią na czele. Państwa te chciałyby, aby limit wydatków na następne siedem lat odpowiadał ok. 1 proc. połączonego dochodu narodowego brutto (DNB) 27 państw członkowskich.

Po drugiej stronie jest licząca 17 państw grupa tzw. przyjaciół polityki spójności, która sprzeciwia się cięciom, wskazując, że różnice w rozwoju między poszczególnymi regionami w UE są tak duże, że nie można zmniejszać wydatków na ten cel i ogólnie budżetu UE. W skład tej grupy, poza Polską, wchodzą: Bułgaria, Rumunia, Węgry, Czechy, Słowacja, Łotwa, Litwa, Estonia, Grecja, Chorwacja, Włochy, Portugalia, Malta, Cypr, Słowenia i Hiszpania.

pb