Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Jan Odyniec 12.03.2020

25 mld euro na złagodzenie skutków koronawirusa. Znamy termin nadzwyczajnej sesji PE

Nadzwyczajna sesja plenarna Parlamentu Europejskiego na temat działań w sprawie koronawirusa została wstępnie zaplanowana na 25 marca. Dowiedziała się o tym nieoficjalnie brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.

Na razie Europarlament wstrzymał wszelką aktywność. Zarówno w tym, jak i w przyszłym tygodniu zostały odwołane spotkania grup politycznych i komisji parlamentarnych. Od 23 marca europosłowie mają wznowić działalność.

PAP koronawirus przeciwdziałanie 1200.jpg
Bruksela: oszacowano, ile Polska może wydać z budżetu UE na walkę z koronawirusem

Nadzwyczajna sesja ws. koronawirusa

Na nadzwyczajnej sesji 25 marca, jeśli sytuacja epidemiczna nie pogorszy się, europosłowie mają zaakceptować projekty przepisów, które ma wkrótce ogłosić Komisja Europejska i które mają złagodzić negatywne skutki koronawirusa.

Przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen już kontaktowała się wstępnie w tej sprawie z władzami Europarlamentu. Zgody europosłów wymaga przede wszystkim propozycja utworzenia funduszu inwestycyjnego w wysokości 25 miliardów euro na złagodzenie skutków epidemii.

Niewykorzystane zaliczki

Komisja zaproponowała, by niewykorzystane zaliczki z unijnego budżetu na realizację projektów nie były oddawane przez państwa członkowskie do wspólnej kasy, ale pozostały w krajach i były przekazane na walkę z koronawirusem - na wsparcie systemów opieki zdrowotnej, na pomoc małym i średnim firmom i pobudzenie rynków pracy.

Ze wstępnych szacunków Warszawy, Polska mogłaby wydać około miliarda euro z unijnego budżetu - ustaliła wczoraj nieoficjalnie korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.

jmo