Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Przemysław Goławski 23.04.2020

Światowy Dzień Książki. Polacy czytają coraz więcej, popularność zyskuje biblioteka cyfrowa

Dziś przypada Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. To co roku okazja do rozważań na temat kondycji czytelnictwa w Polsce. Biblioteka Narodowa opublikowała dziś wyniki badań za ubiegły rok. 39 procent Polaków zadeklarowało przeczytanie przynajmniej jednej książki w ciągu roku.

- Można odnotować trwałe zatrzymanie spadku czytelnictwa, a nawet niewielki wzrost deklaracji czytelniczych - podkreśla dyrektor Biblioteki Narodowej Tomasz Makowski. Raport wskazuje też na duży wzrost liczby książek kupowanych przez Polaków na prezenty.

Wartościowy prezent

kultura_online1200.jpg
80 mln zł wsparcia. Rząd zwiększa budżet programu "Kultura w sieci"

W latach ubiegłych 23 procent respondentów odpowiadało, że dostaje lub daje książki jako prezent, obecnie jest to 31 procent ankietowanych. - To ma ogromne znaczenie, jeśli chodzi o postrzeganie książki jako wartościowego prezentu i to jest bardzo dobra wiadomość - powiedział Makowski.

- Utrzymuje się, a nawet jest lekki wzrost udziału bibliotek jako źródła książek, co nas bardzo cieszy. Jest także lekki wzrost zakupów książek - mówi dyrektor Biblioteki Narodowej.

Czytelnictwo on-line

Tegoroczny Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony będzie w przestrzeni internetowej. Tomasz Makowski podkreśla, że w dobie pandemii koronawirusa, kiedy zamknięte są biblioteki i księgarnie, uczelnie i szkoły, a także instytucje kultury i częściowo zakłady pracy, znacznie zwiększyło się czytelnictwo online.

Ogromnym zainteresowaniem cieszy się POLONA - największa biblioteka cyfrowa w Polsce i jedna z największych w Europie. - Zwiększył się także czas przebywania w tej największej czytelni polskiej to znaczy, że my nie tylko korzystamy z niej chwilowo, ale po prostu czytamy - podkreśla Tomasz Makowski.

ksiazka biblioteka 1200.jpg
Klasyka literatury w mistrzowskich wykonaniach. Propozycje na czwartek

Cyfrowa Biblioteka Narodowa POLONA udostępnia bezpłatnie w internecie 3 miliony obiektów cyfrowych: książek, czasopism, rękopisów, starodruków, map, rysunków, grafik, fotografii, pocztówek, nut i druków ulotnych.

Oferta Polskiego Radia

Niezwykle bogatą ofertę dla miłośników książek ma Polskie Radio: powieści w odcinkach, słuchowiska na podstawie książek i poezja, a wszystko w mistrzowskich interpretacjach. Obecnie w Jedynce można słuchać, między innymi, "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza w interpretacji Jana Englerta czy "Lesia" Joanny Chmielewskiej w interpretacji Ireny Kwiatkowskiej.

W Dwójce "Obsługiwałem angielskiego króla" Bohumila Hrabala czyta Wiktor Zborowski, "Madame" Antoniego Libery - Janusz Gajos, a "Mistrza i Małgorzatę" Michaiła Bułhakowa - Marek Kondrat. W Trójce Grażyna Barszczewska i Adam Ferency czytają listy Wisławy Szymborskiej i Zbigniewa Herberta pod tytułem "Jacyś złośliwi bogowie zakpili z nas okrutnie". Jest także wiele propozycji dla dzieci i młodzieży.

[ZOBACZ TAKŻE] >>> "Kultura cyfrowa" dostępna dla wszystkich. Wsparcie MKIDN dla wielu projektów

Decyzja UNESCO

Jedynka powtarza bajkę muzyczną "Lato Muminków" według Tove Jansson z udziałem Gustawa Holoubka, w Trójce - "Akademię Pana Kleksa" Jana Brzechwy czyta Piotr Fronczewski, a powieść Patricka deWitta "Bracia Sisters", bracia - Paweł i Rafał Królikowscy.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich ustanowiło w 1995 roku UNESCO, na wniosek rządu Hiszpanii i Międzynarodowej Unii Wydawców. Święto zainaugurowano w Barcelonie, w setną rocznicę powstania Unii. Data święta nie jest przypadkowa - to rocznica urodzin lub śmierci takich pisarzy, jak: Miguel de Cervantes, William Shakespeare czy Vladimir Nabokov. W Polsce Dzień Książki obchodzony jest od 2007 roku.

pg