Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Damian Nejman 07.05.2020

Rozpoczęły się procesy beatyfikacyjne rodziców Jana Pawła II

W bazylice Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach odbyła się pierwsza uroczysta sesja trybunałów beatyfikacyjnych. Pierwszy sędzia trybunału, metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski zaprosił do modlitwy o pomyślny przebieg procesu i łaski za wstawiennictwem Sług Bożych Karola i Emilii Wojtyłów.

- W dzisiejszej rzeczywistości zdominowanej przez samotność, niepewność jutra, ale także poszukiwanie sensu życia, osoby Karola i Emilii Wojtyłów stają się świadectwem trwania nieprzemijających wartości, wśród których na pierwszym miejscu jest rodzina. Jestem głęboko przekonany, że staną się oni przykładem dla współczesnych rodzin i ich patronami. Zwłaszcza teraz, gdy rodzinom w kontekście ideologii kontestujących potrzebę i sens istnienia nabożeństwa małżeństwa i rodziny, potrzeba autentycznych wzorców życia małżeńskiego i rodzinnego - mówił podczas sesji w czwartek kard. Stanisław Dziwisz.

Pierwsze posiedzenie trybunałów kanonicznych odbyło się w świątyni znajdującej się tuż przy domu, w którym mieszkali Wojtyłowie i gdzie urodził się późniejszym papież Jan Paweł II. W sesji uczestniczył m.in. metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. Posiedzenie miało publiczny charakter. Kolejne odbywały się będą za zamkniętymi drzwiami. Dopiero na zakończenie procesu na szczeblu diecezjalnym ponownie odbędzie się uroczysta sesja publiczna.

Dwa procesy równolegle

Formalnie prowadzone będą dwa osobne procesy przez trybunały o tym samym składzie, których zadaniem będzie wykazanie, że Emilia i Karol Wojtyłowie praktykowali cnoty w sposób heroiczny, cieszą się opinią świętości, a za ich wstawiennictwem ludzie wypraszają łaski u Boga.

18 maja, w setną rocznicę urodzin papieża-Polaka ukaże się biografia "Emilia i Karol Wojtyłowie. Rodzice św. Jana Pawła II". Autorka książki, Milena Kindziuk z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, powiedziała Polskiemu Radiu, że głównym świadkiem życia Emilii i Karola Wojtyłów był sam papież, który często mówił o swoich rodzicach, ich przykładzie wiary w codziennym życiu.

jan paweł arch 1200 1983
Kardynał Nycz: modlitwa za wstawiennictwem św. Jana Pawła II może być wielką pomocą

Niezwykła więź łączyła go z ojcem. - Mówił o nim: moje lata chłopięce i młodzieńcze łączą się przede wszystkim z postacią ojca, którego uważam za niezwykłego człowieka - podkreśla Milena Kindziuk. Przypomina także obrazy z rodzinnego domu, jakie zapamiętał przyszły papież, gdy w nocy w widywał swojego ojca modlącego się na kolanach. - Silnego mężczyzny, wojskowego, który wstaje w nocy po to, by się modlić - dodaje autorka biografii.

Heroiczna postawa Emilii Wojtyły

Milena Kindziuk dotarła również do historii związanej z narodzinami małego Karola Wojtyły i heroicznej postawy jego matki Emilii, której ze względu na słaby stan zdrowia zalecano aborcję. - Kiedy w 1919 roku zaszła w kolejną ciążę okazało się, że właściwie nie ma szans na jej donoszenie. Emilia zdecydowała, że mimo wszystko pozwoli urodzić się dziecku - wyjaśnia. Karol Wojtyła poszukał lekarza, który na wyłączną odpowiedzialność rodziców zdecydował się poprowadzić ciążę Emilii. Był nim znany w Wadowicach ginekolog Samuel Taub.

Książka wydawnictwa Esprit od dziś jest w przedsprzedaży. Wstęp napisał sekretarz Jana Pawła II, kardynał Stanisław Dziwisz. Jest on także jednym ze świadków procesów Emilii i Karola Wojtyłów. Postulatorem procesów beatyfikacyjnych jest ksiądz Sławomir Oder, który był także postulatorem procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Jana Pawła II.

dn,pg