Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Michał Błaszczyk 30.05.2020

Uwaga na trudne warunki w Tatrach. Dwie interwencje TOPR

W Tatrach panują trudne warunki pogodowe, obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. Ratownicy TOPR interweniowali w sobotę dwa razy, musieli m.in. pomóc turyście, którego na szlaku zaskoczył śnieg. 

Ratownicy TOPR bezpiecznie sprowadzili w sobotę z Tatr Zachodnich turystę, który w sobotę wybrał się na Starorobociański Wierch. - Turysta był ubrany i wyposażony niestosownie do panujących warunków. Kiedy stracił orientację w terenie, zgubił szlak i nie był w stanie kontynuować wyprawy, poprosił o pomoc ratowników - powiedział ratownik dyżurny TOPR.

ulewa noc wieczór free pixabay 1200.jpg
Uwaga na ulewy w Polsce. Ostrzeżenia IMGW w ośmiu województwach

Wcześniej ratownicy TOPR przetransportowali do zakopiańskiego szpitala turystę, który na szlaku na Gęsią Szyję złamał nogę.

Lawinowa "jedynka" w Tatrach

W Tatrach znowu zaczął padać śnieg. Ratownicy TOPR w sobotę wieczorem ogłosili pierwszy, najniższy stopień zagrożenia lawinowego. Na Kasprowym wierchu leży średnio 35 cm śniegu, a temperatura spadła na szczycie do -2 st. C. W związku z opadami śniegu, TOPR przedłużył do jutra do 20.00 pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. Jak informuje w komunikacie, szczególną uwagę należy zwrócić na świeże depozyty odłożonego przez wiatr śniegu i te miejsca traktować jako niebezpieczne.

Pierwszy, najniższy stopień zagrożenia lawinowego obowiązuje w Tatrach od wysokości 1900 m n.p.m. Oznacza to, że wyzwolenie lawiny jest na ogół możliwe jedynie przy dużym obciążeniu dodatkowym w nielicznych miejscach na bardzo stromych lub ekstremalnych stokach. Możliwe jest też samoistne schodzenie małych i średnich lawin

>>> [CZYTAJ TAKŻE] "W Tatrach ulewne deszcze i śnieg". TOPR ostrzega turystów

Powyżej górnej granicy lasu w wielu miejscach nadal zalegają zmrożone płaty śniegu.

Wycieczki tylko dla doświadczonych 

Tatrzański Park Narodowy informuje, że warunki do uprawiania turystyki są niekorzystne. W dolinach miejscami jest błoto . Poruszanie się w takich warunkach wymaga doświadczenia w zimowej turystyce górskiej, posiadania odpowiedniego sprzętu, takiego, jak raki, czekan, kask.
Przed wyjściem w góry należy koniecznie sprawdzić prognozę pogody, odpowiednio się przygotować, a trasę wycieczki dostosować do panujących warunków, swoich możliwości i doświadczenia, a wycieczkę zaplanować tak, by wrócić przed zmrokiem.

Tatrzański Park Narodowy w komunikacie ostrzega, że tamtejsze stawy rozmarzają, lód jest bardzo cienki i z łatwością może się załamać. Apeluje, by nie wchodzić na tafle.

Szczególne zasady epidemiczne

Turyści muszą się także stosować do przepisów wprowadzonych w związku z zagrożeniem epidemiologicznym. Przy punktach poboru opłat powinni zakrywać usta i nos maseczką, chustą czy inną częścią odzieży. Powinni zachować dystans dwóch metrów od innych turystów, zaleca, by iść na wycieczkę tylko w towarzystwie osób, z którymi przebywają na co dzień. Zaleca się unikania gromadzenia się na szlakach i w strefach wypoczynkowych. Szlaki i infrastruktura turystyczna nie są dezynfekowane, trzeba zatem unikać kontaktu z ławami, stołami, barierkami, ogrodzeniami bez zabezpieczenia, np. rękawiczek. Na szlak trzeba zabrać własne jedzenie i picie, bo nie wszystkie punkty gastronomiczne są otwarte.

Od 1 marca do 30 listopada wszystkie szlaki na terenie TPN są zamknięte od zmierzchu do świtu.

mbl