Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Przemysław Goławski 05.06.2020

Państwa V4 ze wspólną polityką migracyjną. Wysłano list do Komisji Europejskiej

Ministrowie Spraw Wewnętrznych państw Grupy Wyszehradzkiej, tj. Polski, Słowacji, Węgier oraz Czech wystosowali w czwartek wspólny list do wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Margaritisa Schinasa i do Komisarz Ylvy Johansson dotyczący Paktu w sprawie Migracji i Azylu, którego publikację zapowiedziano na drugi kwartał bieżącego roku - poinformowało w piątek MSWiA.

Jak przekazało MSWiA, do inicjatywy czeskiej prezydencji w V4, inspirowanej podejściem Polski do polityki migracji i azylu, przyłączyli się także Ministrowie Spraw Wewnętrznych Estonii, Łotwy i Słowenii.

"Wspólny list ministrów wskazuje na sytuację, z jaką w ostatnich miesiącach mierzy się Unia Europejska - tj. pandemię COVID-19 i zwiększoną presję na zewnętrzne granice Unii Europejskiej na południu Europy, co przypomina o konieczności wzmocnienia współpracy Unii Europejskiej w odniesieniu do migracji i azylu" - czytamy w komunikacie MSWiA.

Podkreślono w nim, że niekontrolowane ruchy migracyjne stanowią poważne zagrożenie dla spójności Wspólnoty, dlatego potrzebne są zdecydowane działania w walce z nielegalną migracją.

rada europejska free bruksela free 1200 a.jpg
Szef Rady Europejskiej skonsultuje się z V4 ws. budżetu UE

Sprzeciw wobec obowiązkowej relokacji

Zaznaczono również, że dokument wskazuje priorytetowe dla państw-sygnatariuszy rozwiązania, które powinny zostać uwzględnione w ramach dalszych prac nad Paktem Migracyjno-Azylowym oraz te rozwiązania, co do których państwa-sygnatariusze nie wyrażają zgody.

"Do najważniejszych postulatów ministrów spraw wewnętrznych państw V4 oraz Estonii, Łotwy i Słowenii należą: zdecydowany sprzeciw wobec obowiązkowej relokacji w jakiejkolwiek formie, postulat wzmocnienia ochrony zewnętrznych granic Unii Europejskiej oraz postulat opracowania rozwiązań na wypadek sytuacji kryzysowej, umożliwiających elastyczne reagowanie" - podało MSWiA.

Resort wskazał także na potrzebę zbudowania spójnego i odpornego na kryzysy systemu zarządzania migracją i azylem, opartego na równowadze między solidarnością i odpowiedzialnością.

pg