Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Michał Błaszczyk 30.07.2020

Krok w stronę kolonizacji Czerwonej Planety. Misja MARS 2020 wystartowała

Z przylądka Canaveral na Florydzie wystartowała rakieta Atlas V, która wyniesie na orbitę statek kosmiczny wraz z wyposażonym w drona marsjańskim łazikiem Perseverance. Tym samym rozpocznie się planowana od dawna Misja MARS 2020, której celem jest poszukiwanie dowodów na istnienie życia na Marsie w przeszłości.

Misja znacząco różni się także od poprzednich ekspedycji. Łazik Perseverance będzie zbierał materiały i gromadził je w jednym miejscu. Dzięki temu przyszłe misje będą mieć szansę, by sprowadzić je na Ziemię i zbadać. Sprzęt badawczy ma wylądować na czerwonej planecie w lutym 2021 roku.

1200 mars shutterstock.jpg
"Kolonizacja Marsa pozwoli wejść w kolejną erę postępu". Nowy etap podboju kosmosu

Według NASA, Perseverance to najbardziej zaawansowany marsjański łazik. Razem z nim na Marsie wyląduje helikopter Ingenuity.

Czytaj także: 

Lądowanie na terenie jeziora

Lot na Marsa potrwa około 9 miesięcy. Ze względu na bliskość Marsa i Ziemi, dziś jest najlepszy termin na rozpoczęcie misji. - Teraz mamy okienko startowe, które pojawia się średnio raz na dwa lata i dwa miesiące - powiedziała Polskiemu Radiu doktor Weronika Śliwa.

Posłuchaj
00:20 mars-czas-lotu.mp3 Dr Weronika Śliwa: wylot dziś pozwolił znacząco obniżyć koszty misji kosmicznej (IAR)

 

Jak mówi astronom doktor Weronika Śliwa, wybrane miejsce lądowania misji na Marsie jest nieprzypadkowe. Łazik wyląduje bowiem na terenie, na którym kiedyś było jezioro.

Posłuchaj
00:29 mars-miejsce.mp3 Dr Weronika Śliwa, astronom: w miejscu lądowania jest dużo pozostałości po płynącej wodzie, a co za tym idzie, jest szansa na znalezienie pozostałości po rozwijającym się w przeszłości na Marsie życiu (IAR)

Misja MARS 2020 jest częścią przygotowań do pierwszej załogowej wyprawy na Czerwoną Planetę. W przygotowaniu Misji MARS 2020 oraz w innych przedsięwzięciach związanych z planowaną kolonizacją Marsa biorą udział polskie firmy i polscy naukowcy.

Postępy misji i lotu rakiety można śledzić w internecie na kanale NASA na Youtube. 

mbl