Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Konto Usunięte Konto Usunięte 01.08.2020

"Fundament, na którym wznosimy naszą tożsamość". Kombatanci o pamięci Powstania Warszawskiego

Pod pomnikiem Stefana Roweckiego "Grota" złożono kwiaty w 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. W uroczystości wzięli udział powstańcy warszawscy, którzy mówili, że pamięć o tamtych wydarzeniach jest dla nich bardzo ważna.

Jak powiedział Polskiemu Radiu zastępca przewodniczącego stowarzyszenia Szarych Szeregów, w takim dniu wracają wspomnienia. - Jest w nas zadowolenie, że inni pamiętają, bo nie zawsze tak było - stwierdził Tadeusz Jarosz, pseudonim "Topacz".

powstanie warszawskie.jpg
Powstanie Warszawskie - serwis specjalny
Posłuchaj
00:17 10553513_1.mp3 Tadeusz Jarosz, pseudonim "Topacz" o upamiętnieniu wybuchu Powstania Warszawskiego (IAR)

Prezes Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej major Leszek Żukowski mówił zaś, że obecność weteranów podczas uroczystości to nie tylko uczczenie pamięci poległych, ale również ostrzeżenie. - Nie jest prawdą to, że historia się nie powtarza. Działamy jako ostrzeżenie przed lekkomyślnością jaka mogłaby wystąpić w przyszłości - powiedział.

Posłuchaj
00:16 10553513_2.mp3 Major Leszek Żukowski o upamiętnieniu wybuchu Powstania Warszawskiego (IAR)

Warszawa pamięta

W stolicy trwają uroczystości 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Ich pierwszym punktem było złożenie kwiatów przy tablicy upamiętniającej podpisanie przez pułkownika Antoniego Chruściela "Montera" rozkazu rozpoczęcia Powstania. Kwiaty złożono na ulicy Filtrowej, przy dawnej siedzibie konspiracyjnej Okręgu Warszawskiego AK.

Czytaj więcej
Andrzej Duda free Krakowskie przedmieście powstanie warszawskie PR-1200.jpg
Prezydent: to szczególny dzień nie tylko dla warszawiaków, ale dla wszystkich Polaków

Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, powiedział, że pamięć o Powstaniu Warszawskim jest fundamentem, na którym wznosimy naszą tożsamość. Podkreślił, że mimo trudnych warunków spowodowanych epidemią uczestnicy uroczystości zbierają się, by oddać hołd powstańcom, bo to buduje wspólnotę.

"Powstanie Warszawskie jest jednym z najważniejszych elementów kształtujących i budujących nasz polski kod kulturowy. Bez Powstania Warszawskiego nie można zrozumieć współczesnych dziejów Polski" - mówił Jan Józef Kasprzyk.

Czytaj również:

Symbol męstwa

Powstanie Warszawskie było największym zrywem niepodległościowym Armii Krajowej i największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Przez 63 dni znacznie słabiej uzbrojeni od Niemców polscy żołnierze walczyli o każdy dom i każdy metr ziemi. Powstanie nie osiągnęło celu wojskowego ani politycznego. Jednak do dziś jest dla Polaków symbolem męstwa i niezłomnej walki o wolność. W świadomości społecznej bywa uważane za powstanie narodowe.

Czytaj więcej
mid-20801144 1200.jpg
Polska pamięta. Obchody 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

W tym roku ze względu na epidemię uroczystości upamiętniające powstańców odbywają się w ograniczonej formie. Jak co roku w godzinę "W" zawyją syreny, a mieszkańcy Warszawy zatrzymają się w hołdzie bohaterom stolicy.

jp