Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Paweł Bączek 26.10.2020

"Umożliwi postęp w diagnostyce prenatalnej". Prof. Chazan o wyroku TK ws. aborcji

- Będą podejmowane czynności diagnostyczne, a tam, gdzie to możliwe działania terapeutyczne jeszcze w czasie ciąży - ocenił wiceprezes mazowieckiego oddziału Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich prof. Bogdan Chazan. Dotąd, jak mówił, dzieci z wadami rozwojowymi były poddawane aborcji i nikt nie przejmował się ich leczeniem.
aborcja kościół 1200.jpg
Wyrok TK w sprawie aborcji eugenicznej jest jasny. Demaskujemy główne fake newsy

Katolickie Stowarzyszenie Lekarzy Polskich podkreśla w oświadczeniu, że decyzja Trybunału Konstytucyjnego wzmocni diagnostykę prenatalną i leczenie dzieci.

Czytaj także:

- Będą podejmowane czynności diagnostyczne, a tam, gdzie to możliwe działania terapeutyczne jeszcze w czasie ciąży - powiedział ginekolog położnik. Dotąd, jak mówił, dzieci z wadami rozwojowymi były poddawane aborcji i nikt nie przejmował się ich leczeniem.

"Zmiany systemu prawa zaproponowane przez TK spowodują, że diagnostyka prenatalna będzie wykonywana wyłącznie w celu ratowania życia i poprawy stanu zdrowia nienarodzonych dzieci, podobnie jak to ma miejsce w odniesieniu do diagnostyki chorób u osób, które już się urodziły" - czytamy.

Posłuchaj
00:29 10704300_2.mp3 Katolickie Stowarzyszenie Lekarzy Polskich dziękuje za orzeczenie TK (IAR)
Ryszard Terlecki pap 1200.jpg
"Tu już niewiele można dyskutować". Szef klubu PiS odniósł się do propozycji Gowina ws. prawa aborcyjnego

Wiceprezes mazowieckiego oddziału Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich prof. Bogdan Chazan tłumaczy, że ta decyzja umożliwi postęp w diagnostyce prenatalnej.

Lekarze zwracają uwagę na propagowanie informacji o przyczynach wad i chorób dziecka w okresie prenatalnym. Jak wyjaśnia prof. Chazan, są nimi na przykład środki antykoncepcyjne, przyjmowane w czasie ciąży.

"In vitro zwiększa odsetek dzieci z wadami rozwojowymi"

- Składnik środka antykoncepcyjnego - estrogen - jest czynnikiem tak zwanym teratogennym, wywołującym wady - podkreślił lekarz. Zwrócił uwagę, że także procedura in vitro zwiększa odsetek dzieci z wadami rozwojowymi niż w odniesieniu do dzieci poczętych w sposób naturalny.

Lekarze podkreślają konieczność zwiększenia opieki medycznej nad matkami i ich dziećmi obarczonymi wadami genetycznymi i chorobami.

Prof. Bogdan Chazan wyraził ubolewanie z powodu agresywnych zachowań zwolenników aborcji, a także licznych profanacji polskich kościołów. Jak zaznaczył, w ostatnim czasie sam również otrzymał telefoniczne groźby o pozbawieniu go życia za propagowanie wartości ludzkiego życia.

Więcej informacji w tym miejscu.

pb