Paweł Majewski 31.10.2020

Bundesliga: "Lewy" odpoczywa, Bayern wygrywa. Monachijczycy nowym liderem

Bayern Monachium, m.in. bez Roberta Lewandowskiego, który dostał możliwość odpoczynku, pokonał na wyjeździe FC Koeln 2:1 w 6. kolejce niemieckiej ekstraklasy i został nowym liderem Bundesligi. Borussia Dortmund wygrała w Bielefeld z Arminią 2:0. Łukasz Piszczek z BVB wszedł na boisko w 86. minucie.
  • Trener Bayernu Hansi Flick pozwolił odpocząć "Lewemu" oraz Leonowi Goretzce
  • Tyle samo punktów co Bayern ma Borussia Dortmund, której bohaterem dość niespodziewanie został Mats Hummels
  • Dotychczasowy lider RB Lipsk uległ Borussii Moenchengladbach 0:1
Bundesliga: Robert Lewandowski poza kadrą Bayernu na mecz z FC Koeln

Potrzebował przerwy

- Przerwa będzie po prostu dobra dla niego - powiedział o absencji Lewandowskiego trener piłkarzy Bayernu Hansi Flick.

Polski napastnik, który strzelił dziesięć goli w pierwszych pięciu kolejkach Bundesligi, został oszczędzony - jak piszą niemieckie media - "z powodu stresu w ostatnich kilku tygodniach". - Zawsze mówimy o kontroli stresu i musimy nie tylko rozmawiać, ale także wprowadzać to w życie - podkreślił Flick.

32-letni Lewandowski regularnie trenuje z Bawarczykami i ma wrócić do rywalizacji na wtorkowy mecz Ligi Mistrzów z Salzburgiem.

W Kolonii zabrakło także m.in. innego z czołowych piłkarzy Bayernu - Leona Goretzki. Jak przyznał Flick, piłkarz miał pewne problemy w trakcie treningu.

Wygrali bez "Lewego"

Miejsce Lewandowskiego w ataku zajął sprowadzony niedawno z Paris Saint-Germain reprezentant Kamerunu Eric Maxim Choupo-Moting, ale gole dla Bayernu strzelali inni gracze.

W 13. minucie rzut karny za zagranie ręką przez obrońcę Mariusa Wolfa wykorzystał Thomas Mueller, a tuż przed przerwą prowadzenie gości podwyższył Serge Gnabry.

Kolończyków, który nie odnieśli jeszcze zwycięstwa w tym sezonie Bundesligi, stać było tylko na trafienie rezerwowego Dominicka Drexlera w 82. minucie.

Hummels w roli snajpera

Kłopotów z wyjazdowym zwycięstwem nie miała Borussia Dortmund. Wicemistrz Niemiec pokonał Arminię 2:0 po dwóch golach doświadczonego obrońcy Matsa Hummelsa.

To właśnie bohatera meczu zastąpił w 86. minucie Piszczek.

Bayern i BVB z dorobkiem 15 punktów przewodzą obecnie w tabeli Bundesligi. Dotychczasowy lider RB Lipsk (13) przegrał w 6. kolejce w Moenchengladbach z Borussią 0:1 po golu Hannesa Wolfa, wypożyczonego właśnie z Lipska.

To nie są dobre dni dla piłkarzy z Lipska. Najpierw przegrali w Lidze Mistrzów na wyjeździe z Manchesterem United aż 0:5, ponosząc najwyższą porażkę w krótkiej, 11-letniej historii klubu. Trener Julian Nagelsmann przyznał, że z tej lekcji trzeba wyciągnąć wnioski, ale na razie wciąż nie ma powodów do radości.

Jedyną bramkę w sobotę zdobył w 60. minucie Hannes Wolf - piłkarz wypożyczony do Borusii M-gladbach właśnie z Lipska. W poprzednim sezonie Austriak leczył ciężą kontuzję i grał bardzo niewiele w ekipie RB.

Goście nie zachwycili, mogli przegrać jeszcze wyżej, jednak rywale nie wykorzystali kilku dogodnych okazji - m.in. Francuz Alassane Plea.

To pierwsza ligowa porażka RB Lipsk w tym sezonie.

Mainz wciąż na dnie

Na ostatnim miejscu jest pozostający bez żadnego punktu FSV Mainz. W sobotę drużyna z Moguncji przegrała na wyjeździe 1:3 z Augsburgiem, w którym wystąpiło dwóch polskich piłkarzy.

Bramki gospodarzy strzegł Rafał Gikiewicz, a w 60. minucie na boisko wszedł sprowadzony niedawno z Lecha Poznań Robert Gumny.

Dzień wcześniej piłkarze Schalke 04 Gelsenkirchen nie zdołali wygrać 22. z rzędu meczu w niemieckiej ekstraklasie. Tym razem zremisowali u siebie z VfB Stuttgart 1:1. W ekipie gości rezerwowym był Marcin Kamiński.

Po raz ostatni piłkarze Schalke cieszyli się z wygranej w Bundeslidze 17 stycznia.

W tabeli Schalke zajmuje 17. miejsce (przedostatnie) z dorobkiem dwóch punktów.