Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio24.pl
Michał Fabisiak 29.01.2021

Będzie wsparcie dla kobiet w ciąży, których dzieci są chore. Solidarna Polska przedstawiła projekt

W Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej trwają prace nad zmianami w prawie rozszerzającymi wsparcie dla niepełnosprawnych dzieci oraz ich rodzin. Własny projekt ustawy w sprawie pomocy kobietom w ciąży, których dzieci mają ciężkie wady, przygotowali politycy Solidarnej Polski. Ma to być odpowiedź na orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, który uznał aborcję eugeniczną za niezgodną z konstytucją. 

W środę Trybunał Konstytucyjny przedstawił uzasadnienie do wyroku z października ubiegłego roku, w którym uznał, że przeprowadzenie aborcji w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, jest niezgodne z konstytucją. Jeszcze tego samego dnia wyrok TK został opublikowany w Dzienniku Ustaw. Z obozu PiS słychać głosy, że w odpowiedzi na orzeczenie Trybunału podjęte zostaną działania legislacyjne. 

- W tej chwili trwają analizy uzasadnienia orzeczenia TK, w najbliższym czasie będziemy mogli przedstawić odpowiednie działania, które będą odpowiedzią na to orzeczenie, to kwestia według mnie kilku tygodni - powiedział dziś w Polskim Radiu 24 szef komitetu wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski. W podobnym tonie wypowiada się wiceszef klubu PiS Marek Suski. - Najpierw głęboka analiza wyroku - być może ten wyrok jest wystarczający - po dokładnej analizie będą podjęte decyzje co do dalszych prac - tłumaczy.

PAP KRS 1200.jpg
KRS wybrała nowego przewodniczącego. Wiemy, kto zastąpi Leszka Mazura

Poseł PiS: potrzebne programy na miarę 500+

Politycy klubu PiS, z którymi rozmawiał portal PolskieRadio24.pl, wskazują, w jakim kierunku powinny pójść działania legislacyjne. - Potrzebne jest wzmocnienie wsparcia perinatalnego, czyli w okresie przed narodzeniem. Stworzenie sieci hospicjów perinatalnych w każdym województwie, punktów opieki na terenie każdego powiatu. Potrzebne jest wzmocnienie opieki nad matkami w trudnych ciążach - mówi portalowi PolskieRadio24.pl poseł PiS Bartłomiej Wróblewski, który jest wśród posłów, jacy podpisali się pod wnioskiem do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zakazu aborcji eugenicznej. 

Zdaniem Wróblewskiego konieczne jest również rozszerzenie wsparcia dla niepełnosprawnych, zarówno dzieci, jak i osób dorosłych. - Potrzebne są programy społeczne takie na miarę 500+ albo wielokrotnego podwyższenia zasiłku pielęgnacyjnego - mówi poseł PiS. - Mam nadzieję, że w ciągu dni, najdalej tygodni pierwsze projekty legislacyjne trafią do Sejmu. Pracuje nad nimi Ministerstwo Rodziny. Mam nadzieję, że będą dotyczyć tych spraw, o których powiedziałem, czyli opieki perinatalnej, opieki okołoporodowej, wsparcia dla rodzin niepełnosprawnych dzieci i dorosłych. Nie wiem, czy wszystkie z tych spraw będą od razu, ale mam nadzieje, że projekty pojawią się niezwłocznie i będą systematycznie realizowane w kolejnych tygodniach, miesiącach - dodaje Wróblewski.

Morawiecki free premier flickr kprm (1)-1200.jpg
"Przechodzimy recesję łagodniej, niż prognozowano". Premier skomentował nowe dane GUS

Solidarna Polska przedstawiła projekt

Nad programem wsparcia kobiet w ciąży pracuje w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej zespół ekspercki pod przewodnictwem pełnomocnika rządu do spraw osób niepełnosprawnych, wiceszefa resortu Pawła Wdówika. - Zespół pana ministra Pawła Wdówika pracuje, właściwie wypracował kilka wariantów. One będą rozpatrywane i zapewne zostanie podjęta decyzja, w którym kierunku pójdzie ewentualne rozszerzenie i wsparcie - powiedziała wczoraj minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Własne regulacje w sprawie pomocy kobietom w ciąży, których dzieci mają ciężkie wady, przygotowali politycy Solidarnej Polski. Podczas konferencji prasowej w Sejmie mówił dziś o tym minister-członek Rady Ministrów Michał Wójcik. Projekt reguluje funkcjonowanie hospicjów perinatalnych. - Ta ustawa powinna powstać wiele lat temu, te osoby powinny być wspierane, powinny czuć, że państwo staje za nimi w momencie, kiedy przechodzą bardzo trudne chwile w swoim życiu. To jest ogromna trauma dla tych ludzi i naszym zadaniem, polityków, jest to, żeby tych ludzi przeprowadzić przez ten trudny czas - mówił minister Wójcik.

Projekt Solidarnej Polski został wczoraj przekazany prezesowi Prawa i Sprawiedliwości Jarosławowi Kaczyńskiemu. Proponowane przepisy zakładają m.in. utworzenie w szpitalu koordynatorów opiekujących się ciążą obarczoną wadą letalną, a także konieczność poinformowania przez lekarza matki, że może skorzystać z opieki w hospicjum, gdzie ma być świadczona zarówno opieka lekarska, jak i psychologiczna. 

Krasnodębski EN-1200.jpg
List do szefa unijnej dyplomacji. Gość PR24: prof Zdzisław Krasnodębski

Będzie wspólny projekt?

Projekt przewiduje utworzenie odrębnych sal dla kobiet w ciąży z wadą letalną. - Nie powinna na tej samej sali przebywać kobieta, która ma wiedzę, że jej dziecko urodzi się z wadą śmiertelną, czasem będzie żyło kilka minut, czasem kilka godzin i leży koło radosnej matki, która wie, że urodzi się dziecko zdrowe - to jest dodatkowe obciążenie psychiczne dla tej kobiety, my nie możemy na to pozwolić - tłumaczy Wójcik. Projekt reguluje również kwestie pochówku dziecka, które umrze po porodzie. Minister dodał, że zostanie on przedstawiony partnerom z PiS i Porozumienia na najbliższym posiedzeniu Rady Koalicyjnej. 

Jak dowiedział się portal PolskieRadio24.pl, oba projekty mogą zostać połączone w jeden wspólny. Nie wiadomo, kiedy zostaną przedstawione oraz czy zostaną złożone jako projekty poselskie, czy rządowe. - Niedługo będą nasze wspólne. Prace trwają, niedługo coś ogłosimy - mówi polityk z władz PiS pragnący zachować anonimowość. 

MF, PolskieRadio24.pl