Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Sylwia Mróz 19.10.2010

Kraje nowej Unii przegrały w PE

Kraje nowej Unii, w tym Polska, przegrały głosowanie w Parlamencie Europejskim w sprawie zapisów gwarantujących równowagę geograficzną w tworzonej właśnie unijnej dyplomacji.
Budynek Parlamentu EuropejskiegoBudynek Parlamentu Europejskiegofot. wikipedia

Decyzję podjęła komisja prawna na posiedzeniu w Strasburgu, przyjmując raport niemieckiego socjalisty. Ostateczne głosowanie w tej sprawie odbędzie się podczas sesji plenarnej. We wtorek jeszcze zaplanowano debatę poświęconą budowie europejskiego korpusu dyplomatycznego.

Przyjęty raport mówi ogólnie o jak najszerszym kryterium geograficznym przy naborze do unijnej służby zagranicznej. Nie ma w nim jednak żadnych zapisów prawnych, które zagwarantowałyby sprawiedliwy podział stanowisk i równą reprezentację wszystkich krajów w korpusie dyplomatycznym.

- Tym samym sankcjonuje gigantyczną przewagę starych państw członkowskich w stosunku do nowych państw, w tym Polski - podkreślił europoseł Zbigniew Ziobro, który głosował przeciwko raportowi podobnie jak pozostali polscy deputowani.

Ogólne zapisy natomiast odpowiadają krajom starej Piętnastki, takim jak Niemcy, czy Francja, które dominują w obecnej, unijnej dyplomacji. - Teraz się podzieliliśmy na starych i nowych, podobnie się podzielimy na sesji plenarnej - mówi europosłanka Lidia Geringer d'Oedenberg.

Kluczowe głosowanie Parlamentu Europejskiego w sprawie kształtu unijnej dyplomacji odbędzie się we wtorek. Polscy europosłowie zapowiadają, że złożą wtedy jeszcze raz poprawkę do raportu.

sm