Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Joanna Twardowska 18.03.2021

Orzeczenie ws. gazociągu OPAL. Rzecznik TSUE przyznaje Polsce rację

Rzecznik generalny Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości opowiedział się za utrzymaniem w mocy, korzystnego dla Polski orzeczenia unijnego sądu w sprawie gazociągu OPAL, lądowej odnogi Nord Stream. Chodzi o unieważnienie decyzji Komisji Europejskiej, która zezwoliła na większe wykorzystanie przepustowości rurociągu przez rosyjski Gazprom.

Jesienią 2019 roku sąd Unii Europejskiej przyznał Polsce rację i uznał, że ta decyzja została wydana z naruszeniem zasady solidarności energetycznej. 

Czytaj także:
Jan Parys 1200.jpg
"Czekamy na stanowisko nowej administracji USA". Jan Parys o gazociągu Nord Stream 2

Dziś rzecznik generalny unijnego Trybunału Sprawiedliwości ocenił, że zasada solidarności energetycznej może być wykorzystywana do kontroli zgodności z prawem aktów wydawanych przez instytucje Unii Europejskiej w dziedzinie energii.

Rzecznik generalny zaproponował też, aby Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał wartość prawną zasady solidarności energetycznej Na to samo zwracali też uwagę przedstawiciele polskiego rządu podczas styczniowej rozprawy w Trybunale. Pełnomocniczka Komisji mówiła, że jest to jedynie zasada interpretacyjna, a nie zasada prawna.

Czytaj także:

Posłuchaj
00:53 10967065_1.mp3 Rzecznik generalny TSUE za utrzymaniem w mocy orzeczenia ws. gazociągu OPAL, korzystnego dla Polski (IAR)

Opinia korzystna dla Polski

Czytaj także:
TSUE Luksemburg free shutter 1200.jpg
Polska liczy na pozytywny finał ws. gazociągu Opal i wagę solidarności energetycznej

Dzisiejsza opinia rzecznika generalnego Trybunału, korzystna dla Polski, jest sugestią dla sędziów, którzy w większości przypadków posiłkują się opiniami rzeczników generalnych. Orzeczenia należy się spodziewać za kilka miesięcy.

Polska od początku batalii sądowej przed kilkoma laty podkreślała, że pełne wykorzystanie przepustowości gazociągu pozwoli Gazpromowi przekierować na rynek dodatkowe partie gazu, uzależni Unię od dostaw błękitnego paliwa z Rosji i to w czasie kiedy Europa chce to uzależnienie zmniejszyć i zagrozi bezpieczeństwu energetycznemu Wspólnoty.

jbt