Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Przemysław Goławski 25.03.2021

Prezydent: trzeba zapewnić jak najszerszy dostęp do szczepionek przeciw COVID-19

- Apeluję, by już powstałe szczepionki, a także te będące w fazie testów, stały się dobrem ogólnoludzkim z łatwym i tanim dostępem dla każdej społeczności - oświadczył prezydent Andrzej Duda w czasie spotkania z korpusem dyplomatycznym.

Z powodu pandemii spotkanie noworoczne prezydenta korpusem dyplomatycznym tym roku nie odbyło się. W zamian w czwartek prezydent skierował do szefów misji dyplomatycznych akredytowanych w Polsce przesłanie w formie nagrania wideo.

Wskazał w nim na trzy podstawowe wyzwania, które mogą "zostać podjęte przez wszystkich uczestników relacji międzynarodowych, bez względu na ich położenie geograficzne, potencjał ludnościowy czy dominującą religię".

- Pierwsze wyzwanie, jakie dostrzegam, to podjęcie wspólnych działań zapobiegających pogłębianiu globalnego podziału na biednych i bogatych. Niestety istnieje poważne ryzyko, że pandemia, a przede wszystkim jej skutki ekonomiczne, zniweczą dotychczasowe osiągnięcia na rzecz budowy sprawiedliwości społecznej w ujęciu międzypaństwowym - stwierdził prezydent.

Duda Lewandowski fot Jakub Szymczuk.jpg
Robert Lewandowski odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę

Najszerszy dostęp do szczepionek

Podkreślił, że "zadaniem niecierpiącym zwłoki jest kwestia zapewnienia jak najszerszego dostępu do szczepionek przeciw Covid-19". - Apeluję, aby już powstałe szczepionki, a także te będące w fazie testów, stały się dobrem ogólnoludzkim z łatwym i tanim dostępem dla każdej społeczności - oświadczył Duda. Jak dodał, tylko w ten sposób możemy uratować przed śmiercią i biedą miliony osób na całym świecie.

Czytaj także:

Prezydent w orędziu skierowanym do zagranicznych dyplomatów akredytowanych w Polsce wskazał, że pandemia "w sposób niekiedy dramatyczny pokazała, jak ważną rolę w coraz bardziej zglobalizowanym świecie odgrywa sprawna i ogólnodostępna służba zdrowia".

Przestrzeń do współdziałania

Andrzej Duda wyraził opinię, że "w tym obszarze jest duża przestrzeń do współdziałania, wymiany doświadczeń oraz dobrych praktyk, w celu podniesienia poziomu sprawności poszczególnych krajowych służb zdrowia". - Mamy w Europie, ale pewnie nie tylko, godne naśladowania przykłady przyjmowania pacjentów przez sąsiadujące ze sobą kraje. Polscy medycy opiekują się pacjentami ze Słowacji i Czech - mówił prezydent.

prezydent 1200 Twitter.jpg
Para prezydencka spotkała się z RPD i RPP. Głównym tematem rozmowy zdrowie psychiczne najmłodszych

Według niego "warto te dobre praktyki współpracy pielęgnować i rozszerzać. - Chciałbym, aby społeczność międzynarodowa podjęła solidarny wysiłek wypracowania skutecznych mechanizmów pomocy międzypaństwowej. Tak jak wspólnie podejmujemy działania na rzecz walki ze zmianami klimatycznymi, tak podobnie powinniśmy działać, by chronić nasze społeczeństwa przed zagrożeniem pandemicznym – zwłaszcza, że epidemiolodzy przewidują wysokie prawdopodobieństwo jej powtórzenia się w przyszłości - oświadczył polski przywódca.

- Przygotujmy się zawczasu oraz wspólnie na to trudne wyzwanie - zaapelował.

pg