Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Paweł Bączek 26.03.2021

Zakaz eksportu szczepionek poza Wspólnotę, prześladowania na Białorusi. Zakończył się wideoszczyt UE

Europejscy przywódcy poparli zakaz eksportu poza Unię szczepionek wyprodukowanych w państwach członkowskich. Podkreślili, że konieczne jest przyspieszenie produkcji preparatów i ich dostaw do unijnych krajów. Już wiadomo, że AstraZeneca nie będzie mogła wywozić swoich preparatów, dopóki nie dotrzyma zobowiązań dotyczących terminowych dostaw do Wspólnoty. To był jeden z głównych tematów unijnego wideoszczytu.
wideoszczyt 1200 twitt.jpg
"To było mocne". Unijni dyplomaci skomentowali wystąpienie Mateusza Morawieckiego podczas szczytu UE

Z ustaleń brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej wynika, że podczas narady premier Mateusz Morawiecki mówił o prześladowaniach przez reżim w Mińsku Polaków mieszkających na Białorusi.

Posłuchaj
00:46 10982911_1.mp3 Zakończył się wideoszczyt UE. Poruszono temat eksportu szczepionek poza Wspólnotę - relacja Beaty Płomeckiej (IAR)

Czytaj także:

- Europejczycy muszą mieć pewność, że obiecane szczepionki zostaną dostarczone do unijnych krajów - mówiła przewodnicząca KE Ursula von der Leyen uzasadniając zakaz eksportu szczepionek poza Unię.

ulica koronawirus free shutt 1200 .jpg
Maria Libura: Wielka Brytania pokazuje, że program szczepień może być skuteczny

- Koncerny muszą się wywiązać z umów podpisanych z Unią Europejską, zanim będą mogły eksportować preparat do pozostałych części świata. To jest oczywiście przypadek AstraZeneki. Myślę, że jest to jasne dla firmy, że najpierw musi przestrzegać kontraktów z krajami członkowskimi, zanim zacznie eksportować szczepionki poza Unię - dodała szefowa Komisji.

Ursula von der Leyen zasugerowała, że koncerny, które wywiązują się ze wszystkich zobowiązań wobec Wspólnoty, nie powinny mieć problemów z eksportem. Nawet jeśli sprzedają szczepionki wyprodukowane na terenie Wspólnoty do krajów, w których sytuacja epidemiczna jest lepsza i które nie stosują zasady wzajemności.

Zażegnany kryzys

To przypadek Wielkiej Brytanii, która otrzymała z Unii ponad 20 mln dawek, ale sama nie wyeksportowała do Wspólnoty ani jednej. Zapewnienie przewodniczącej Komisji ma rozwiać obawy części krajów co do wojny szczepionkowej Unii z Wielką Brytanią i blokady eksportu szczepionek także innych firm, na przykład konsorcjum BioNTech i Pfizer, które dostarcza szczepionki do Unii w terminie, ale także wysyła je na Wyspy Brytyjskie.

Ursula von der Leyen powtórzyła też na konferencji prasowej po wideoszczycie dane, które opublikowała kilka godzin wcześniej na Twitterze. Poinformowała, że od grudnia firmy farmaceutyczne wyeksportowały poza Unię 77 mln dawek.

Podczas wideoszczytu premier Mateusz Morawiecki mówił o prześladowaniach Polaków na Białorusi. - Polski premier powiedział, że reżim Aleksandra Łukaszenki robi z Polaków na Białorusi kozły ofiarne - relacjonował w rozmowie z brukselską korespondentką Polskiego Radia Beatą Płomecką jeden z dyplomatów.

Inny dodał, że Mateusz Morawiecki mówił, że niewinni ludzie padają ofiarą brutalnych ataków ze strony białoruskich władz. Szef rządu podkreślał, że w związku z ostatnimi wydarzeniami i aresztowaniami działaczy Związku Polaków na Białorusi odpowiedź Wspólnoty powinna być zdecydowana.

Możliwe sankcje

Jeden z unijnych dyplomatów w rozmowie z brukselską korespondentką Polskiego Radia przyznał, że są możliwe dotkliwe europejskie retorsje wobec Białorusi. - W przypadku dalszej eskalacji represji wobec niewinnych ludzi - czy to przedstawicieli opozycji, czy Polaków - Unia Europejska może zdecydować się na wprowadzenie ograniczeń w przepływie towarów i w eksporcie białoruskich produktów - powiedział Beacie Płomeckiej jeden z unijnych dyplomatów.

Wczorajszy wideoszczyt zakończył się trwającą ponad godzinę rozmową z prezydentem Stanów Zjednoczonych Joe Bidenem. To była pierwsza wspólna dyskusja liderów krajów członkowskich z amerykańskim przywódcą od 2009 r. Wtedy po raz ostatni zorganizowano szczyt Unia Europejska - USA, wziął w nim udział ówczesny prezydent Barack Obama.

Przewodniczący Rady Charles Michel przekonywał po zakończeniu wideoszczytu, że Unia i Stany Zjednoczone muszą razem chronić światowe bezpieczeństwo, demokrację i stabilność. - Widzimy, że demokracja i praworządność są obecnie kwestionowane i bardziej niż kiedykolwiek Stany Zjednoczone i Unia Europejska ponoszą odpowiedzialność za przyszłe pokolenia - dodał szef Rady.

pb