Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Paweł Bączek 10.04.2021

Władze Brazylii nie są w stanie zapanować nad epidemią. Szpitale są przepełnione

Po rekordowym czwartku w Brazylii liczba dobowego przyrostu zgonów na COVID-19 spadła poniżej 4 tys. Resort zdrowia tego kraju poinformowało o 3693 kolejnych przypadkach śmiertelnych. Władze kraju nie są w stanie zapanować nad żywiołowo pogłębiającą się epidemią, a w większości brazylijskich miast szpitale są przepełnione.
1200_Brazylia_PAP.png
Sputnik V trafi do Brazylii. Pandemia w tym kraju wkroczyła w najostrzejszą fazę

W tym tygodniu w Brazylii dwukrotnie notowano rekordowe przyrosty zgonów - we wtorek było to 4195, w czwartek 4249.

Czytaj także:

W piątek poinformowano także o 93 317 kolejnych zakażeniach. W sumie w Brazylii koronawirusem od początku pandemii zakaziły się 13 373 174 osoby, a 348 718 zmarło.

Władze kraju nie są w stanie zapanować nad żywiołowo pogłębiającą się epidemią. W ciągu pierwszych kilku dni kwietnia odnotowano ponad 15 tys. zgonów, a w większości brazylijskich miast szpitale są przepełnione. W Brazylii miał miejsce co czwarty zgon w tym tygodniu.

brazylia covid free koronawirus free shutt 1200 .jpg
Niepokojące wyniki badań. Brazylijski wariant koronawirusa może zakażać ozdrowieńców

Łagodzenie obostrzeń

Mimo katastrofalnej sytuacji zmęczenie i presja polityczna ze strony prezydenta Jaira Bolsonaro, który często bagatelizuje rozmiar tragedii, zmusiły niektórych gubernatorów stanów do złagodzenia ograniczeń sanitarnych.

Stan Sao Paulo ogłosił, że w przyszłym tygodniu rozluźnia niektóre ograniczenia, mimo iż tamtejsze szpitale mają trudności z przyjmowaniem wszystkich chorych pacjentów. Wznowione mają być mecze piłkarskie bez udziału widzów, ponownie otwarte zostaną sklepy z materiałami budowlanymi i wznowione zostaną usługi na wynos w restauracjach.

Szereg obostrzeń w piątek wygasło w Rio de Janeiro, gdzie otwarto bary, restauracje i centra handlowe.

***

***

Leki podawane pacjentom chorym na COVID-19 (opr. Maciej Zieliński/PAP) Leki podawane pacjentom chorym na COVID-19 (opr. Maciej Zieliński/PAP)

pb